Artykuł sponsorowany

Czym są przewozy ADR i jak zdobyć uprawnienia, by móc zostać kierowcą takich transportów? Kursy i nauka jazdy POL Lech Manaj

Czym są przewozy ADR i jak zdobyć uprawnienia, by móc zostać kierowcą takich transportów? Kursy i nauka jazdy POL Lech Manaj

Transport to na tyle szeroka gałąź przemysłu, że w przypadku przewozu niektórych materiałów, mogą istnieć różne wymagania i przepisy, które określają, kto może podjąć się takiego zlecenia. Szczególne znaczenie będzie to miało w przypadku towarów objętych konwencją ADR. Czym jest ta międzynarodowa umowa i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, by móc przewozić materiały, które pod nią podlegają? Wyjaśniamy z pomocą firmy POL, która zajmuje się szkoleniem kierowców.

Konwencja ADR - o co chodzi?

Konwencja ADR reguluje przepisy związane z przewozem materiałów niebezpiecznych. Została podpisana w Genewie w 1954 roku, a Polska dołączyła do tego, ratyfikując ją aż 20 lat później, bo w roku 1975. Opisuje ona szczegółowo jakie warunki muszą zostać spełnione, gdy transport ma dotyczyć towarów, które kwalifikuje się jako niebezpieczne. Materiały te zgodnie z jej zapisami podzielone są na 9 klas, z czego z trzech z nich wyodrębniono kolejne podkategorie.

Jakie są obowiązki nadawców, przewoźników i odbiorców towarów niebezpiecznych?

Nadając transport materiałów, które podlegają pod konwencję ADR, należy dopilnować kilku istotnych kwestii. Między innymi jest to prawidłowe zakwalifikowanie towaru, zapewnienie opakowań, które prawidłowo go zabezpieczają, a także odpowiednich oznaczeń pojazdów. Dodatkowo ważne jest bezwarunkowe dopilnowanie wszystkich regulacji dotyczących załadunku i kontaktu z jego zawartością.

Jednym z najważniejszych obowiązków przewoźnika jest sprawdzenie, czy towary na pewno zostały dopuszczone do przewozu, a także, czy nadawca transportu zapewnił i dostarczył wszystkie wymagane zgodnie z ADR dane. Bardzo ważne jest także upewnienie się przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia, czy ładunek nie posiada żadnych uszkodzeń ani wad, które mogłyby stwarzać zagrożenie w trakcie przewozu.

Co ważne, odbiorca takiego towaru również musi stosować się do wymogów konwencji, między innymi przez zapewnienie szybkiego odbioru materiałów, a także w niektórych przypadkach oczyszczenia pojazdów oraz pojemników, w których były one załadowane.

Szkolenia ADR - co jest wymagane?

Przede wszystkim każda ze stron, która ma swój udział w zleceniu wykonania transportu materiałów niebezpiecznych, czyli zarówno nadawca, przewoźnik, jak i odbiorca, powinna zatrudniać doradcę DGSA ADR, który ma odpowiednie uprawnienia do kontroli i planowania takich działań.

W przypadku kierowców wymagane jest, by posiadali prawo jazdy kategorii C lub C+E, jednak z kodem 95, który informuje o posiadaniu statusu zawodowego kierowcy, ponadto kandydat do uzyskania uprawnień ADR powinien mieć ukończone 21 lat.

Podczas szkolenia, które oferuje firma POL Lecha Manaja, kierowca zdobywa wiedzę niezbędną do przygotowania takiego transportu, a także świadomość na temat możliwych zagrożeń i problemów. Kurs kończy się specjalnym egzaminem, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymuje się uprawnienia, które ważne są we wszystkich krajach, które podpisały konwencję na okres 5 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz