Artykuł sponsorowany

Czym są przewierty sterowane i kiedy się je stosuje?

Czym są przewierty sterowane i kiedy się je stosuje?

Podczas budowy sieci przesyłowych inżynierzy natrafiają na wiele przeszkód takich jak np. ruchliwe drogi, cieki wodne czy tereny chronione. Ciężko sobie wyobrazić, że ekipa budowlana zacznie zrywać dobrą nawierzchnię tylko po to, by poprowadzić pod nią wybraną instalację. Na szczęście nie trzeba uskuteczniać wykopów, by ułożyć w ziemi kable bądź rurociągi. Wszystko dzięki przewiertom sterowanym. Co to takiego?

Czym są przewierty sterowane?

Technologia horyzontalnych przewiertów sterowanych pozwala na bezwykopowe wykonywanie dowolnych instalacji pod różnymi przeszkodami takimi jak drogi, kanały, rzeki, tory kolejowe, rowy melioracyjne czy tereny zielone. Jak informuje ekspert z firmy Tech-Gruntprzewierty sterowane można prowadzić bezkolizyjnie z istniejącą już infrastrukturą (np. rurociągi, kable energetyczne). Dzieje się tak dzięki możliwości sterowania głowicą wiercącą, która drąży tunele w gruncie.

Wykonanie przewiertu sterowanego polega na stworzeniu otworu pilotażowego, który rozwiercany jest do wymaganej średnicy. Następnie umieszcza się w nim rurę osłonową lub kabel. Głowica wiercąca wyposażona jest w sondę, dzięki której operator może kontrolować i korygować trasę przewiertu. W ten sposób możliwe jest wyminięcie napotkanych na drodze przeszkód oraz zmiana głębokości wiercenia.

Jakie są zalety horyzontalnych przewiertów sterowanych?

Dzięki zastosowaniu tej technologii nie trzeba ograniczać ruchu drogowego przy prowadzeniu instalacji przez szlaki komunikacyjne, pasy startowe na lotniskach czy torowiska. Nie naraża się również rzek i chronionych terenów zielonych na degradację. Montaż sieci przesyłowych nie wymaga niszczenia wałów przeciwpowodziowych ani innej, okolicznej infrastruktury. Dla doświadczonych specjalistów nawet najtrudniejsze warunki terenowe nie stanowią dużego wyzwania.

Wykonywanie przewiertów sterowanych to także duża oszczędność czasu. Decydując się na montaż podziemnej instalacji metodą odkrywkową, musimy liczyć się z tym, że praca będzie bardzo angażująca i długotrwała. W dodatku, po jej zakończeniu, trzeba będzie przywrócić teren do stanu sprzed rozpoczęcia montażu instalacji. Wymaga to wypożyczenia specjalistycznego sprzętu, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. W przypadku przewiertów sterowanych sprawa jest dużo mniej skomplikowana.

Przewierty sterowane znajdują zastosowanie w wielu branżach. Za ich pomocą można układać kanalizację, gazociągi, sieci energetyczne czy telekomunikacyjne. Na pomoc fachowców mogą liczyć nie tylko przedsiębiorstwa, ale też osoby prywatne. Przewierty sterowane znakomicie sprawdzą się podczas budowy przyłączy do domów jednorodzinnych. Jest to metoda, która odznacza się bezpieczeństwem, szybkością i dużą skutecznością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz