Artykuł sponsorowany

Czym są progresywne szkła w okularach korekcyjnych?

Czym są progresywne szkła w okularach korekcyjnych?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można poprawić swój komfort widzenia, gdy potrzebuje się zarówno okularów do czytania, jak i do patrzenia na rzeczy znajdujące się daleko? Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się progresywne szkła stosowane niekiedy w okularach korekcyjnych. Co warto na ich temat wiedzieć? Kiedy się na nie zdecydować?

Co wyróżnia okulary progresywne?

Okulary progresywne to takie, które mogą korygować kilka wad. Dzięki temu osoba nosząca takie okulary może korzystać z jednej pary zarówno do czytania, jak i do oglądania obiektów znajdujących się w określonej odległości. Szkła te są podzielone na trzy strefy widzenia — górną, środkową i dolną. Górna strefa jest przeznaczona do patrzenia na rzeczy z daleka, środkowa zapewnia komfortowe widzenie na średnich odległościach, a dolna strefa pozwala na czytanie i wykonywanie innych czynności wymagających skupienia wzroku na rzeczach znajdujących się blisko.

W przeciwieństwie do tradycyjnych szkieł bifokalnych czy trifokalnych, okulary progresywne nie mają widocznych linii podziału między różnymi strefami korekcji. To zazwyczaj wpływa na ich estetykę. Opisywane szkła mogą zapewniać również płynne przejście między różnymi mocami korekcyjnymi, co sprawia, że wyposażone w nie okulary zazwyczaj gwarantują komfort noszącym je osobom. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się, odwiedzając m.in. salon optyczny Do zobaczenia.

Jakie są wskazania do noszenia okularów progresywnych?

Okulary progresywne są zazwyczaj polecane osobom, u których występuje problem z akomodacją oka, czyli zmianą krzywizny soczewki w celu dostosowania ostrości wzroku do różnych odległości. Często spotykanym powodem tego rodzaju problemów jest starczowzroczność, czyli naturalny proces starzenia się oka sprawiający, że soczewka traci swoją elastyczność. Dotyka on niemal każdego po 40. roku życia i może prowadzić do trudności w czytaniu czy wykonaniu precyzyjnych prac. Jeżeli zauważyłeś u siebie te problemy i szukasz okularów korekcyjnych, w Warszawie w dzielnicy Ursynów możesz zgłosić się m.in. do wspomnianego salonu. 

Osoby z dalekowzrocznością oraz krótkowzrocznością również mogą skorzystać z zalet okularów progresywnych. W przypadku tych wad wzroku okulary progresywne pozwalają na jednoczesną korekcję zarówno widzenia z bliska, jak i daleka. Dzięki temu osoba nosząca takie okulary nie musi zmieniać par okularów w zależności od tego, czy czyta książkę, pracuje przy komputerze czy podziwia widoki na spacerze. Warto jednak pamiętać, że okulary progresywne mogą wymagać poświęcenia pewnego czasu na adaptację. Na początku użytkowania może wystąpić uczucie lekkich zawrotów głowy czy dezorientacji. Jednak po kilku dniach noszenia okularów progresywnych większość osób się do nich przystosowuje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz