Artykuł sponsorowany

Czym są metale kolorowe i co z nimi zrobić?

Czym są metale kolorowe i co z nimi zrobić?

Praktycznie każde złomowisko trudni się skupem złomu stalowego oraz metali kolorowych. O ile pierwsze pojęcie jest dla nas jasne, to z tym drugim często mamy problem, nie wiedząc, że obcujemy z tego typu surowcami praktycznie cały czas. Metale kolorowe można z powodzeniem poddawać ponownej obróbce, co pozwala ograniczyć straty środowiskowe, związane z wydobyciem wybranych pierwiastków. Jakie to pierwiastki? Jakie produkty warto oddawać do skupów złomu?

Czym są metale kolorowe?

Metale kolorowe – wbrew pozorom – nie zachwycą nas wszystkimi odcieniami tęczy. W ten sposób określa się metale nieżelazne, czyli takie, które nie zawierają w sobie nawet odrobiny domieszki żelaza. Cechą charakterystyczną metali kolorowych jest specyficzny połysk oraz znakomite przewodnictwo cieplne. Różnią się one jednak od siebie właściwościami fizycznymi, chemicznymi, mechanicznymi i technologicznymi. Istnieje wiele rodzajów metali kolorowych. Do tych, które cieszą się największą popularnością i zarazem są najbardziej pożądane na skupach złomu, zaliczyć możemy:

  • miedź,
  • aluminium,
  • ołów,
  • brąz (stop miedzi),
  • mosiądz (stop miedzi).

Metale kolorowe są bardzo plastyczne, odporne na korozję i łatwo poddają się obróbce. Z tego też względu wykorzystuje się je w wielu branżach przemysłowych. Dla przykładu, miedź jest szeroko stosowana w przedsiębiorstwach, które produkują elektronikę. Aluminium zaś używane jest w budownictwie, przemyśle spożywczym i do wyrobu elementów dekoracyjnych. Ołów z kolei jest surowcem niezastąpionym w procesie tworzenia blach, baterii i kabli.

Jakie przedmioty można przekazać do skupu złomu?

Każdy z nas ma wpływ na to, jak duży odsetek metali kolorowych uda się odzyskać podczas recyklingu. Gromadzenie zniszczonych/zużytych przedmiotów wykonanych z metali kolorowych ma sens. Ich ponowne przetworzenie pozwala zaoszczędzić wodę, energię elektryczną, a także ogranicza degradację środowiska naturalnego. Jak przekonuje przedstawiciel ze skupu złomu stalowego i kolorowego „Kolor” – na złom można przekazać aluminiowe puszki po napojach, stare kable, nakrętki, żaluzje, zużyte felgi samochodowe, niesprawne chłodnice, akumulatory, zasilacze, silniki i grzałki. Przyjmowane są także rzeczy wykonane z mosiądzu – lampy, świeczniki, figury. Warto podkreślić, że za oddawane przedmioty, zbywca otrzymuje zapłatę. Zazwyczaj liczona jest ona od kilograma przekazywanego surowca. Każdy materiał wyceniany jest osobno. Na przykład za kilogram złomu miedzi możemy otrzymać około 15 zł, natomiast za kilogram aluminiowych puszek zainkasujemy około 4 zł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz