Artykuł sponsorowany

Czym są karpiówki? Co warto wiedzieć na temat ich rodzajów, zalet i sposobów układania?

Czym są karpiówki? Co warto wiedzieć na temat ich rodzajów, zalet i sposobów układania?

Karpiówki to płaskie, ceramiczne lub cementowe dachówki posiadające specyficzne zakończenia w kształcie noska. Ten rodzaj pokrycia dachowego posiada wiele zalet na czele z wysokimi walorami estetycznymi. Co jeszcze warto wiedzieć na temat karpiówek? Jakie są ich rodzaje, zalety i sposoby układania? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Sprawdź to!

Zalety karpiówek

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku naszego artykułu, ogromną zaletą karpiówek jest ich naturalny i szlachetny wygląd, dzięki któremu możemy nadać naszemu poszyciu wyrafinowanego szyku. Tego rodzaju dachówki prezentują się szczególnie ładnie na dachach o skomplikowanych kształtach lub stromych połaciach, a także na tych trzymanych w tradycyjnej, dworskiej stylistyce. Dzięki tego rodzaju elementom dekarskim możemy także stworzyć złożone zdobienia takie jak, chociażby lukarna konstrukcja w kształcie wolego oka.

Do zalet karpiówek zaliczamy również duże możliwości aranżacyjne, ponieważ można z nich stworzyć między innymi ozdobne koronki lub linie karpiej łuski i to w różnych wariantach oraz kombinacjach kolorystycznych. Wysokie walory estetyczne to jednak niejedyne korzyści związane z zakupem tego rodzaju dachówek, ponieważ cechuje je także ogromna funkcjonalność. Wysokiej jakości usługi związane z montażem karpiówek znajdą Państwo w bogatej ofercie firmy dekarskiej Ongi z Krakowa należącej do Wojciecha Kaczmarczyka.

Rodzaje i sposoby układania karpiówek

Efekt zastosowania karpiówek w dużej mierze zależy od sposobu ich ułożenia. W tym kontekście wyróżniamy między innymi sposób na tak zwaną „koronkę”. Ta metoda wymaga zamontowania dwóch rzędów karpiówek na łacie. Ponadto, łat ułożonych przy tej technice powinno być mniej niż przy technice „w łuskę”. Jeśli chodzi o tę drugą metodę, to tutaj montaż wymaga układania jednego rzędu dachówek na łacie. Przy tej czynności należy także mieć na uwadze, iż im większy kąt nachylenia dachu, tym większy będzie rozstaw łat.

Jeśli natomiast mowa o najpopularniejszych rodzajach karpiówek, to warto tutaj wspomnieć o gładkich (czyli płaskich), prążkowanych (o prążkowanej strukturze), a także połówkowych, które mają szerokość o dwa razy mniejszą od standardowych dachówek tego typu (czyli takich, których wymiary to: 380 x 180 x 10 mm). Wśród pozostałych rodzajów karpiówek wyróżniamy również gąsiorowe, wyrównawcze i okapowe. Jak sama nazwa wskazuje, każda z nich ma swoje określone zastosowanie.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz