Artykuł sponsorowany

Czym są gzymsy elewacyjne?

Czym są gzymsy elewacyjne?

Elewacja budynku odpowiada za wygląd obiektu od strony zewnętrznej. Rozwój architektoniczny sprawił, że obecnie jest całe mnóstwo możliwości na wzbogacenie bryły budynku. Nowoczesne materiały takie jak na przykład gzymsy to prosty sposób na udekorowanie każdej elewacji. Czym właściwie są gzymsy elewacyjne i kiedy warto je wykorzystać? Najważniejsze informacje na ich temat znajdziesz w poniższym artykule.

Zastosowanie gzymsów elewacyjnych

Gzymsy elewacyjne to swego rodzaju zdobienia na ścianach budynku. Najczęściej znajdują się one na krawędziach domów oraz w okolicach okien. Oprócz funkcji czysto dekoracyjnej mają one za zadanie również chronić obiekt przed deszczem oraz ściekającą wodą. Gzymsy wykorzystuje się tak naprawdę już od setek lat, a zastosowanie znajdują one zarówno na prywatnych posesjach, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Szukasz zaufanego producenta sztukaterii gipsowej, który pomoże Ci w realizacji najbardziej skomplikowanych inwestycji? Firma MaluMalu dba o to, aby ich wyroby były jak najwyższej jakości, a szeroki asortyment usług gwarantuje, że znajdziesz tam coś dla siebie.

Jakie są rodzaje gzymsów?

W zależności od potrzeb klienta na rynku znajdują się różne rodzaje gzymsów elewacyjnych. Jednym z najpopularniejszych kryteriów odpowiadających za ich podział jest ich przeznaczenie. Gzymsy elewacyjne dzieli się na:

  • gzymsy wieńczące – tworzą one estetyczne łączenie ściany budynku z dachem, co sprawia, że wykorzystuje je się w celu podkreślenia charakteru danego obiektu.

  • gzymsy kordonowe – mają one za zadanie oddzielać od siebie poszczególne kondygnacje budynku. Gzymsy te znane również pod nazwą działowych nadają bryle budynku odpowiednich proporcji,

  • gzymsy portalowe – ten rodzaj z kolei montuje się nad drzwiami. Rozwiązanie to jest szczególne popularne dla bloków mieszkalnych w stylu klasycznym, jednak zastosowanie znajduje również w nowoczesnym budownictwie,

  • gzymsy okienne – jak sama nazwa wskazuje, umieszcza je się w okolicach okien. Dekoracyjna rama okienna z pewnością nada domowi unikalnego klimatu.

Najpopularniejszym materiałem do wytwarzania gzymsów zewnętrznych jest styropian. Istnieją jednak sposoby na wyrycie takiego gzymsu bezpośrednio w ścianie. Gzymsy styropianowe przede wszystkim są lekkie i łatwe w montażu. Prawidłowo przyklejony gzyms to wytrzymały element dekoracyjny, który w zupełności odmieni wygląd budynku.

Oprócz gzymsów elewacyjnych wyróżnia się również gzymsy wewnętrzne. Wykorzystuje je się do aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się one między innymi do wykończenia kominka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz