Artykuł sponsorowany

Czym są elektrośmieci i jakie niebezpieczne substancje są w nich zawarte?

Czym są elektrośmieci i jakie niebezpieczne substancje są w nich zawarte?

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że sprzęt elektroniczny ma coraz większe znaczenie w naszym codziennym życiu. To ma swoje zarówno dobre, jak i złe strony. Przede wszystkim taki sprzęt ułatwia nam życie, jednakże z drugiej strony z każdym rokiem powstaje go coraz więcej, a co za tym idzie, duża ilość urządzeń elektronicznych trafia do kosza. Zanim następnym razem wyrzucimy taki sprzęt, musimy wiedzieć, czym on dokładnie jest, jakie stwarza zagrożenia, a także, jak bezpiecznie go wyrzucić.

Elektrośmieci – co to takiego i dlaczego są niebezpieczne?

Elektrośmieci to nic innego niż zniszczony lub zużyty sprzęt elektroniczny oraz elektryczny. Mówiąc nieco szerzej, są do artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt radiowy, telewizyjny, teleinformatyczny, a także oświetleniowy. Osoby, które nie wiedzą, jakie zagrożenie sprawiają substancje zawarte w takich urządzeniach, traktują je jak zwykłe śmieci i wyrzucają wraz z innymi odpadami do kosza. Dlaczego tak nie powinniśmy robić, a zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wymaga specjalnego traktowania? Przede wszystkim dlatego, że zawiera on następujące substancje:

  • rtęć,
  • chrom,
  • ołów,
  • nikiel,
  • kadm,
  • azbest,
  • PCB.

Przeniknięcie powyższych substancji do ziemi lub wód gruntowych może spowodować zanieczyszczenie środowiska, a co więcej, przyczyni się do poważnego zagrożenia zdrowia ludzi. Do zatrucia wymienionymi substancjami może dojść nawet nieświadomie, a ich wynikiem mogą być m.in. zaburzenia wzroku, mowy i słuchu. Poza tym wchłonięcie tych substancji przez organizm może powodować uszkodzenia nerek, zaburzenie funkcjonowania organów rozrodczych, zwiększenie ryzyka zachorowania na raka czy doprowadzenie do zmian hormonalnych.

Jak dzieli się elektrośmieci?

Wyróżnia się 10 podstawowych grup, do których klasyfikowane są elektrośmieci. Pierwsza grupa obejmuje urządzenia AGD o wielkich gabarytach, którymi mogą być lodówki, zmywarki, pralki, piekarniki czy kuchenki elektryczne. Druga grupa do urządzenia AGD o małych gabarytach jak np. żelazka, odkurzacze i tostery. Trzecia i czwarta grupa to elektrozłom, który był wykorzystywany jako sprzęt teleinformatyczny, telekomunikacyjny i RTV. Piąta i szósta grupa to odpowiednio elementy oświetlenia oraz elektryczne i elektroniczne narzędzia. Pozostałe grupy obejmują elekt rozłom taki jak zabawki i urządzenia relaksacyjne oraz sportowe, a także wszelkiego typu czujniki i automaty.

Gdzie wyrzucać wyeksploatowany sprzęt?

Jeśli posiadamy zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, nie wolno nam ich wyrzucać, jak zwykłe śmieci. Taki sprzęt najlepiej oddać do punktu zbiórki ZSEE, który odbiera i utylizuje sprzęty elektroniczne. Alternatywnym rozwiązaniem jest udanie się do prywatnego przedsiębiorstwa, które zajmuje się skupem tego typu przedmiotów. Takie usługi oferuje m.in. Skup Sprzedaż Surowców Wtórnych Trasbud z Ostrowa Wielkopolskiego. Pamiętajmy, że za wyrzucanie elektrozłomu do śmietnika lub na dzikie wysypiska śmieci grozi wysoka kara. Jeśli wyrzucimy tego typu surowce wtórne w nieodpowiednie miejsce, możemy zapłacić nawet 5000 zł mandatu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz