Artykuł sponsorowany

Czym są elektroinstalacje i jak należy je projektować? Poznaj ofertę firmy Nowe Horyzonty Elektryki

Czym są elektroinstalacje i jak należy je projektować? Poznaj ofertę firmy Nowe Horyzonty Elektryki

Energia elektryczna, czyli prąd to jedno z najważniejszych mediów, z jakich korzystamy na co dzień. Bez tej energii trudno wyobrazić sobie normalne życie. Jednak byśmy mogli korzystać z urządzeń zasilanych prądem, wcześniej musimy wykonać projekt elektroinstalacji oraz ją zamontować. Czym jest instalacja elektryczna, z czego się składa i na co należy zwrócić uwagę w trakcie jej projektowania? Zobacz, co na ten temat podpowiadają specjaliści z firmy Nowe Horyzonty Elektryki.

Podstawowe informacje o instalacjach elektrycznych

Instalacje elektryczne montuje się w celu dostarczenia energii elektrycznej, by zaspokoić potrzeby użytkowników. Wyróżnia się kilka rodzajów elektroinstalacji w zależności od typu odbiorników. Do nich zaliczamy instalacje oświetleniowe, gniazd wtyczkowych i siłowe. Różnego typu elektroinstalacje montuje się w obiektach mieszkalnych, przemysłowych, budynkach publicznych, a także poza obiektami budowlanymi. Ustawy Prawo Budowlane i Prawo Energetyczne, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określają przepisy projektowania instalacji elektrycznych dla zwykłych pomieszczeń oraz miejsc, gdzie mamy do czynienia z niekorzystnym działaniem np. wilgoci i temperatury.

Instalacje elektryczne zawierają przede wszystkim przewody, rozdzielnice, sterowniki i sprzęt instalacyjny. Najważniejszymi elementami są z kolei przyłącza, które pozwalają na korzystanie z energii z sieci, złącza, linie zasilające wewnętrzne (WLZ), rozdzielnica i instalacje odbiorcze. Jak dodaje specjalista z firmy Nowe Horyzonty Elektryki:

Podczas projektowania instalacji elektrycznych należy zwrócić uwagę na to, by ich elementy nie kolidowały z innymi instalacjami. Ponadto wykonawca musi zadbać o to, by elektroinstalacja była właściwie zabezpieczona przed porażeniem prądowym, pożarem, przepięciami, wstrząsami, wybuchem, skażeniem oraz polem elektromagnetycznym. Projekt instalacji elektrycznej powinien też uwzględniać możliwość odłączenia fragmentów instalacji, które są zagrożone w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń.

Projektowanie elektroinstalacji – o czym trzeba pamiętać?

Podczas projektowania elektroinstalacji trzeba wziąć pod uwagę to, że każdy obiekt mieszkalny powinien mieć odrębne obwody odbiorcze. W jednym obwodzie może znajdować się maksymalnie 10 gniazd wtyczkowych. Poza tym w lokalach mieszkalnych używa się osobnych obwodów odbiorczych dla gniazd wtyczkowych, oświetlenia i odbiorników, których moc przekracza 2kW. Dzięki zastosowaniu właściwej liczby obwodów możliwe jest uniknięcie problemów z pracą odbiorników energii. Oprócz tego łatwiej uniknąć awarii instalacji elektrycznej. Specjaliści od projektowania i montowania elektroinstalacji z firmy Nowe Horyzonty Elektryki z Zielonej Góry zalecają, by oświetlenie zewnętrzne, sprzęt komputerowy, pomieszczenia gospodarcze i garaże miały własne obwody odbiorcze.

Projektowanie instalacji elektrycznej wymaga doboru odpowiednich rodzajów przewodów do typu instalacji. Wpływ na wybór konkretnych przewodów mają m.in. warunki otoczenia i obciążenie instalacji. Ważne jest to, by przewody elektryczne zawsze były układane w liniach prostych, równolegle do ścian i stropów. Zazwyczaj układa się je w listwach oraz kanałach instalacyjnych albo w bruzdach pod tynkiem. W projekcie trzeba też uwzględnić sposób łączenia przewodów, np. na zaciski. Wszelkie łączenia nie mogą być widoczne dla użytkownika. Firma Nowe Horyzonty Elektryki oferuje usługi elektryczne i elektroinstalacyjne na najwyższym poziomie. Doświadczona ekipa elektryków z kwalifikacjami jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami, dlatego zapraszmy do współpracy zarówno Klientów indywidualnych, jak i firmy, w tym zakłady przemysłowe oraz instytucje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz