Artykuł sponsorowany

Czym są ekologiczne folie spożywcze?

Czym są ekologiczne folie spożywcze?

Dyrektywy Unii Europejskiej restrykcyjnie regulują zasady produkowania, wykorzystania i gospodarowania różnego rodzaju foliami, dążąc do wykluczenia tego typu produktów z rynku. Dotyczy to jednak wyrobów, które znacznie zagrażają środowisku naturalnemu. Nie każda folia musi być bowiem szkodliwa, co potwierdzają badania oraz producenci ekologicznych folii spożywczych. To oni postawili na wytwarzanie produktów foliowych, które w 100% nadają się do recyklingu.

Cechy folii ekologicznych

Folie ekologiczne tworzone są między innymi dla branży spożywczej. Biodegradowalne i kompostowalne folie opakowaniowe, woreczki spożywcze czy torby do mrożenia tworzone są dzisiaj z granulatów (folie ekologiczne do kontaktu z żywnością są tworzone na bazie granulatów z surowców odnawialnych; regranulaty stosowane są zaś do produkcji worków na śmieci). Są to surowce wtórne odzyskane w procesach recyklingu, które po odpowiednim przetworzeniu uzyskały własności szybkiego rozkładania się w środowisku naturalnym. Najlepsi producenci folii ekologicznych opracowali bowiem technologię, która spełnia restrykcyjne normy UNI EN 13432.

Innowacyjne folie spożywcze ze znakami eko mogą być z powodzeniem usuwane wraz z resztkami żywności. Nadają się one również do kontaktu z różnymi produktami: mrożonkami, wyrobami garmażeryjnymi, świeżymi warzywami i owocami czy też mięsami. Folie spożywcze ekologiczne gwarantują dłuższe utrzymanie świeżości zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz urządzeń chłodniczych. Ponadto nie wyzwalają do żywności toksyn. Nic zatem dziwnego, że obecnie tysiące firm na całym świecie dokonuje przeprojektowania swoich produktów foliowych do postaci ekologicznej. Na czym polega ten proces?

Przeprojektowywanie produktów foliowych

Warto wiedzieć, że wielu producentów folii spożywczych, worków na śmieci czy torebek do mrożenia realizuje dzisiaj założenia Zrównoważonego Rozwoju, dokonując przeprojektowania swoich produktów. Niektóre z nich są opracowywane na nowo tak, by procesy produkcyjne były zoptymalizowane i bezpieczne dla środowiska. Producenci stawiają również na większe wykorzystanie kompostowalnych i biodegradowalnych materiałów, a także surowców wtórnych. Dzięki temu folia nie tylko nie musi zniknąć z rynku, ale może całkowicie nim zawładnąć, oczywiście w swojej ulepszonej formie opakowań ekologicznych.

Podkreślić również warto starania firm, które postanowiły tworzyć nie tylko folie spożywcze z recyklingu, ale które opracowywały produkty foliowe wielokrotnego użytku. Można to osiągnąć między innymi dla toreb do mrożenia. Przykładem są produkty marek Toppits®, Bacofoil® i Albal®, które wystarczy wypłukać albo wyczyścić, aby móc na dłużej zachować świeżość żywności, która będzie w woreczkach czy foliach przechowywana. Właściciel wspominanych marek – firma COFRESCO – podkreśla również, że już dzisiaj udało się jej osiągnąć produkcję opartą głównie o źródła odnawialne.

Za przykładem idzie wiele innych przedsiębiorstw, które udowadniają, że folia może być z powodzeniem wykorzystywana w różnych sektorach gospodarczych. Zyskują na tym zarówno klienci, jak i też środowisko naturalne. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz