Artykuł sponsorowany

Czym są choroby wewnętrzne? – odpowiada lek. med. Marek Potempa

Czym są choroby wewnętrzne? – odpowiada lek. med. Marek Potempa

Dział medycyny, który skupia się wokół chorób wewnętrznych, inaczej określa się również interną. Zagadnienie to jest bardzo złożone i dotyczy wielu układów czy narządów. Dlatego istotnym elementem pracy lekarza internisty jest przeprowadzenie szeregu badań oraz dokładnej analizy przypadku, by możliwe było określenie przyczyn dolegliwości, na które skarży się pacjent.

Diagnostyka za pomocą USG

Do obrazowania narządów wewnętrznych wykorzystuje ultrasonograf. To często spotykane w sektorze medycznym narzędzie, które sprawdza się podczas diagnozy chorób wewnętrznych, ale ma swoje zastosowanie także podczas badania prenatalnego, które wykonuje ginekolog. Lek. med. Marek Potempa bazuje właśnie na tym rozwiązaniu.

Ultrasonografy współpracują obecnie z nowej generacji komputerami, co pozwala na uzyskanie obrazu nie tylko w formie 2D, ale również 3D, czyli przestrzennej. Dzięki temu lekarz ma pełniejszy obraz na narządy wewnętrzne pacjenta. W bardziej precyzyjny sposób może określić powód dolegliwości czy zakres uszkodzenia poszczególnych tkanek. Pozwala to na szybsze wdrożenie procesu leczenia.

Choroby wewnętrzne – jak przebiega proces diagnozowania?

Pierwszym etapem diagnozy jest wywiad. Lekarz chorób wewnętrznych zbiera szczegółowe informacje na temat charakteru dolegliwości, czasu ich wystąpienia, czy okoliczności, w jakich miało to miejsce. Istotne jest także, czy pacjent przyjmuje bądź przyjmował w ostatnim czasie leki oraz jakie choroby dotychczas przeszedł.

Następnie internista przystępuje do standardowego badania, które dotyczy pomiaru ciśnienia, osłuchania płuc oraz serca, jak też pomiaru cukru we krwi. Może też zlecić dodatkowe testy, związane między innymi z morfologią.

Jak mówi specjalista chorób wewnętrznych lek. med. Marek Potempa, do najczęściej spotykanych przypadłości należą: refluks, cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Także infekcje dróg moczowych, infekcje wirusowe oraz bakteryjne, zapalenie oskrzeli, czy choroby wrzodowe żołądka i kolka nerkowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz