Artykuł sponsorowany

Czym różni się żwir średni od grubego? – Kopalnia Kruszywa Naturalnego Sierszew

Czym różni się żwir średni od grubego? – Kopalnia Kruszywa Naturalnego Sierszew

Różnego rodzaju kruszywa naturalne są niezbędne przede wszystkim w branży budowlanej. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to materiał mało ważny, właśnie kruszywa odpowiadają między innymi za stabilność podłoża i trwałość konstrukcji. Jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców skalnych jest żwir, który odznacza się zróżnicowanym zastosowaniem. Jakie są jego zalety? Jakie rodzaje żwiru oferuje Kopalnia Kruszywa Naturalnego Sierszew? Przeczytaj!

Żwir i jego charakterystyka

Żwir określany jest jako okruchowa skała osadowa, co wynika ze sposobu, w jaki powstaje. Otóż żwir składa się z niewielkich rozmiarów okruchów, zazwyczaj o zaokrąglonym kształcie, których średnica mieści się w przedziale od 2 mm do 63 mm. Są to różnego rodzaju minerały oraz skały, takie jak np. kwarc, wapień, dolomit, powstałe poprzez oddzielenie się od innych, większych skał. Żwir swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim korzystnym właściwościom, a także powszechnej dostępności. Jest to materiał, który z łatwością pozyskuje się w miejscach takich jak Kopalnia Kruszywa Naturalnego Sierszew. Ważną zaletą żwiru jest dobra przepuszczalność oraz dostępność różnych rodzajów surowca, które różnią się, np. chropowatością, co zwiększa możliwości zastosowania.

Żwir średni a żwir gruby

Kopalnia Kruszywa Naturalnego Sierszew pozyskuje zarówno żwir średni, jak i gruby. Pierwszy z nich to ziarna, których średnica ma od 4 do 8 mm. Zazwyczaj jest on wydobywany metodą odkrywkową, a nie poprzez ​​pogłębianie zbiorników wodnych, np. jezior czy rzek. Natomiast żwir gruby to ziarna, których średnica wynosi więcej niż 8 mm, i w przeciwieństwie do średniego, często jest pozyskiwany także z naturalnych zbiorników wodnych.

Zastosowanie żwiru

Oczywiście żwir średni i żwir gruby oferowane przez Kopalnię Kruszywa Naturalnego Sierszew różni się nie tylko parametrami technicznymi. Właściwości poszczególnych rodzajów żwiru sprawiają, że różni się także ich zastosowanie. Wysoki czynnik przepuszczalności, jakim charakteryzuje się żwir, sprawia, że doskonale odprowadza wodę. Jest więc chętnie wykorzystywany do utwardzania nawierzchni i wykonywania jej drenażu. Żwir gruby najczęściej wykorzystywany jest jako składnik betonu towarowego, do wysypywania parkingów i podjazdów, a także jako podsypka lub podbudowa. Z kolei żwir średni również wykorzystywany jest do produkcji betonu i betonowych elementów konstrukcyjnych oraz do wykonywania wylewek, np. pod płytki. Żwir cechuje się też dużymi walorami estetycznymi, ze względu na co często jest wykorzystywany jako element ozdobny w ogrodach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz