Artykuł sponsorowany

Czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego?

Czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego?
Usługi poligraficzne cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i właścicieli firm. Aby zagwarantować najwyższą jakość obsługi, usługodawcy w procesie tworzenia materiałów wykorzystują technikę druku cyfrowego lub offsetowego. Dla wielu osób pojęcia te mogą brzmieć dość obco, a czasami – zupełnie zresztą niesłusznie – traktowane są zamiennie. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Charakterystyka druku cyfrowego


Druk cyfrowy jest zdecydowanie jedną z najczęściej stosowanych obecnie technik. W bardzo dużym uproszczeniu metoda ta polega na wykorzystaniu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Tego typu nowoczesne urządzenia tworzą wydruk na podstawie binarnych danych przesyłanych bezpośrednio z jednostki centralnej, czyli z komputera. Gwarantuje to nie tylko pełną dowolność, ale także elastyczność wykonania absolutnie różnorodnych projektów, które mogą zostać dostarczone na dowolnym nośniku cyfrowym. Druk cyfrowy nie wymaga żadnych form drukarskich. Dlatego też technologia ta idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie jednym z głównych wyznaczników realizacji zlecenia jest czas.

Przy zachowaniu doskonałej jakości, znacznie lepszej niż w przypadku druku laserowego, można bardzo szybko stworzyć materiały takie jak m.in. firmowe wizytówki, ulotki czy też broszury reklamowe. Ogromną korzyść stanowi tutaj również atrakcyjna cena, ponieważ nawet przy druku niskonakładowym inwestycja staje się bardzo opłacalna. Druk cyfrowy wciąż jest unowocześniany, a co za tym idzie, z roku na roku gwarantuje coraz lepsze rezultaty. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym jest druk offsetowy?


Druk offsetowy zaliczany jest do technologii druku płaskiego, co z praktycznego punktu widzenia oznacza, że poszczególne elementy matrycy offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie. Do stworzenia wydruku, wykorzystuje się zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących oraz niedrukujących. Ten typ druku pozwala uzyskać szybkie i bardzo tanie realizacje na różnego rodzaju materiałach, w tym przede wszystkim na papierze powlekanym, kredowym czy też na kartonie. Sam proces drukowania polega na unieruchomieniu w cylindrze formowym formy drukowej. Następnie za pomocą specjalistycznie zaprojektowanego obciągu gumowego farba przenoszona jest na podłoże. Docisk stalowego cylindra pozwala utrwalić druk.

Jak podkreślają specjaliści z centrum poligraficznego Dagra Druk, technologia offsetowa to najlepsze rozwiązanie w przypadku zleceń wielonakładowych, ponieważ przy większej ilości powtarzalnych odbitek, metoda ta jest najatrakcyjniejsza cenowo. Dlatego też druk offsetowy powinien zainteresować wszystkich tych, którzy planują druk powyżej 250 sztuk. Metoda zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w przypadku plakatów, katalogów, map i innych wielobarwnych materiałów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz