Artykuł sponsorowany

Czym powinny charakteryzować się dobre pasy transportowe?

Czym powinny charakteryzować się dobre pasy transportowe?

Przewóz ładunków wielkogabarytowych musi być odpowiednio zaplanowany, a obejmuje to również jego prawidłowe zabezpieczenie przed upadkiem z przyczepy samochodowej. W tym celu stosuje się specjalne pasy transportowe, najczęściej wykonywane z tworzyw sztucznych, co zapewnia im odpowiednią wytrzymałość na zerwanie spowodowane naciskiem ładunku. Ich wybór i użytkowanie jest uwarunkowane przepisami drogowymi.

Podstawowe rodzaje pasów

Takie akcesoria dzielą się na dwa podstawowe typy. Pierwsze z nich to modele dwuczęściowe z napinaczem. Zastosowane w nich taśmy mogą mieć szerokość 25, 35, 50, a także 75 mm i są podzielone właśnie na dwie części. Pierwsza jest znacznie dłuższa, a druga – krótsza wyposażona we wspomniany napinacz. Nadają się do zabezpieczenia niemal wszystkich  dużych ładunków – od lekkich po bardzo ciężkie. Takie pasy transportowe wymagają jednakże obecności punktów zaczepienia dla haków. Ich przeciwieństwem pod tym względem są zaś modele jednoczęściowe, czyli ściągające mające klamrę zaciskową. Jej działanie jest analogiczne do działania paska do odzieży. To dobre rozwiązanie w przypadku przewozu sprzętu sportowego i ładunku, który wymaga spięcia razem.

Materiał wykonania

Poza budową pasy transportowe różnią się między sobą również tkaniną, z jakiej zostały wykonane. Najczęściej do tego celu stosuje się taśmy z tworzyw sztucznych, a o ich konkretnym rodzaju informuje kolor etykiety – metki, w którą pas musi zostać obowiązkowo wyposażony. I tak zielona oznacza akcesoria z poliamidu, cechujący się odpornością na temperatury w zakresie -40 do +100 stopni Celsjusza oraz alkaloidy. Z kolei brązowa to pasy wykonane z polipropylenu, a taśmy tego rodzaju można odnaleźć na przykład w ofercie firmy Tech-Band z Bielska-Białej. Ich wytrzymałość jest zagwarantowana w temperaturze -40 do +80 stopni Celsjusza. Należy jednak nie dopuścić do ich kontaktu z kwasami oraz ługami. Ostatni typ tworzywa sztucznego, który wykorzystuje się do produkcji pasów transportowych to poliester, o czym mówi niebieska metka. Swoje właściwości zachowują w tych samych temperaturach, co taśmy poliamidowe i w kontakcie z kwasami mineralnymi.

Odpowiednia szerokość i wytrzymałość

To właśnie te cechy pasów decydują o właściwym zabezpieczeniu towaru. Oczywiście takie dane są umieszczone na wspomnianej już wcześniej etykiecie. Niemniej jednak konkretne szerokości będą odpowiadać danej wytrzymałości. Przykładowo pasy 25 mm będą zdolne utrzymać ładunek o wadze 0,7 tony, z kolei 50 mm bagaż mający 5 ton. Warto również przemyśleć długość taśmy, tak aby nie była ona ani zbyt luźna, ani ciasna. Za duże napięcie może bowiem spowodować pęknięcie materiału pod wpływem nacisku. Podobnie będzie, jeśli źle zostanie dobrana szerokość. Wszystkie pasy mocujące przechodzą odpowiednie testy wytrzymałościowe, dzięki czemu są zgodne z wymaganymi normami, zapewniającymi jakość wyrobu.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 215
tel. 33 810 06 38
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz