Artykuł sponsorowany

Czym odkwasić glebę?

Czym odkwasić glebę?

Kwaśnej glebie brakuje wapnia. Dlatego do jej odkwaszenia stosuje się nawozy mineralne zawierające w swoich składzie wapń. Są one dostępne pod postacią granulatu lub piasku, którym wystarczy przykryć zakwaszony grunt. Tylko czy zawsze będzie to działało tak samo? Przecież tlenek wapnia, hydrant wapnia i sam wapń w laboratorium chemicznym potrafią zachowywać się zupełnie inaczej. Czyżby w zetknięciu z glebą zmieniały zdanie?

Odkwaszanie gleby to zaplanowana reakcja chemiczna.

Zmiana zdania w chemii nie istnieje. Jednak warunki, w jakich przebiega reakcja, bywają kluczowe. Dlatego używając nawozów mineralnych, warto zwrócić uwagę, że są one zaprzęgniętą do rolnictwa chemią, a jedną ze stron wywoływanej przez nawóz reakcji jest gleba. Ta konstatacja pozwala wybrać sposób odkwaszenia adekwatny do potrzeb naszych gruntów i uprawianych na nich roślin.


Jakie właściwości nawozów mineralnych mają znaczenie w odkwaszaniu gleby?

Trafne przewidywanie reakcji nawozu z glebą, którą chcemy odkwasić, ułatwi określenie kilku cech dostępnych w sprzedaży nawozów mineralnych zawierających wapń:

  • Reaktywność związków wapnia.

Najbardziej reaktywnym jest tlenek wapnia (CaO), a najmniej dolomit (CaCO3 + MgCO3). Istotna jest jednak nie ilość chemicznych symboli, a ilość reakcji, które muszą wystąpić, aby nawóz zadziałał i pozwolił glebie zaabsorbować wapń. Hydrant wapnia, który jest wykorzystywany w nawozie produkowanym przez Eko-Kurp-Rol, OrCal pHregulator, ma symbol Ca(OH)2, a pod względem reaktywności niemal nie ustępuje tlenkowi wapnia (CO). Dzieje się tak, ponieważ do działania potrzebuje tylko jednej reakcji, a nie całego ich ciągu, jak dolomit.

  • Stopień rozdrobnienia wapnia w nawozie mineralnym.

Im mniejsze ziarno nawozu, tym będzie on silniej odkwaszający. Ma to gigantyczne znaczenie. Oczywiście, bardzo rozdrobniony dolomit (CaCO3 + MgCO3) nie będzie silniej działał od tlenku wapnia, ale już mocno rozdrobniony nawóz węglanowy (CaCO2) wygra z większymi ziarnami nawozu tlenkowego (CaO).

  • Kompleksowość działania nawozu wapniowego.

Jednotorowość działań nie wygrywa w zawodach nawozów mineralnych. Standardem jest, że powinny one korzystnie działać na kilku frontach i nie szkodzić. Nawozy wapniowe mają złą opinię pod tym względem. Rzeczywiście, ich pierwsi przedstawiciele, nawozy tlenkowe, potrafią wyjałowić glebę, zamiast użyźnić.Nowsze nawozy: węglanowe, dolomitowe oraz hydrowapniowy OrCal pHregulator bezpieczniej odkwaszają glebę, a przy odpowiednim stosowaniu także ją mineralizują i napowietrzają. Najnowsza generacja, OrCal pHregulator zwiększa i stabilizuje możliwości absorpcyjne gleby, skutecznie chroniąc ją przed przesuszeniem.

Które rodzaje nawozów mineralnych mają właściwości odkwaszające?

Wśród nawozów mineralnych służących do odkwaszania gleby znajdziemy cztery podstawowe rodzaje, różniące się wykorzystywanym związkiem wapnia:

  • nawozy tlenkowe – nawozy mineralne zawierające CO, polecane do odkwaszania gleb ciężkich, czyli iłów oraz glin, ze względu na szybkość działania mogą powodować wyjałowienie gleb lekkich, takich jak piaski oraz bielice
  • nawozy węglanowe – nawozy mineralne zawierające CaCO3, polecane do odkwaszania wszystkich rodzajów gleb, także lekkich, przy odpowiednim stosowaniu poprawiają strukturę gleby
  • nawozy dolomitowe – naturalne nawozy mineralne, pozyskiwane na skutek mielenia skał wapniowo – magnezowych, mogą być wykorzystywane do odkwaszania wszystkich rodzajów gleb, działają kompleksowo: odkwaszają, poprawiają absorpcję wody, napowietrzenie oraz zasobność gleby w magnez
  • nawozy hydrowapniowe – nawozy wieloskładnikowe, zawierające CA(OH)2, stanowią połączenie właściwości nawozu mineralnego z organicznym, działają kompleksowo: odkwaszają, poprawiają strukturę gleby przez aktywne zwiększenie jej zasobności w minerały oraz  warstwę próchnicy, nieocenione w przypadku gleb trawionych przez susze.

Wybierając nawóz mineralny, warto sięgać po produkty, które mają jak największe spektrum działania i stosować je zgodnie z zaleceniami producentów. Dzięki temu nasza gleba zostanie prawidłowo odkwaszona oraz poprawi się jej stan ogólny, niezbędny do uzyskania dobrych plonów przez długi czas.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz