Artykuł sponsorowany

Czym jest ząb zatrzymany?

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to prawidłowo wykształcony ząb, który podczas wzrostu zatrzymał się i w efekcie nie wyrżnął się na powierzchnię dziąsła. Przyczyn tego schorzenia może być wiele, niemniej jednak nieleczony i pozostawiony niewyrżnięty ząb może nieść za sobą nie tylko silny pulsujący ból, ale również może spowodować nieprzyjemne dolegliwości w jamie ustnej. Jak rozpoznać zatrzymany ząb i jak przebiega jego leczenie? Sprawdźmy.

Ząb zatrzymany - przyczyny i objawy

Zatrzymaniu może ulec każdy ząb w uzębieniu stałym. Najczęściej jednak zęby niewyrżnięte to ósemki, ale zdarza się, że obejmuje to także kły lub przedtrzonowce. Taki ząb jest wyłącznie częściowo widoczny w jamie ustnej, ponieważ jego pozostała część pozostała pod powierzchnią dziąsła. Zatrzymanemu zębowi zazwyczaj towarzyszą objawy, takie jak stan zapalny dziąseł, nieprawidłowy zgryz, próchnica, nawracające infekcje, szczękościsk, pulsujący ból oraz paradontoza zęba sąsiedniego.

Jego główne przyczyny to przede wszystkim brak wystarczającego miejsca w łuku zębowym, niezbędnego do wyrośnięcia zęba. Poza tym zatrzymanie może być skutkiem patologicznych zmian kości, nieodpowiedniego leczenia stomatologicznego w przeszłości lub predyspozycji genetycznych.

Jak wygląda leczenie zęba zatrzymanego?

Przed wdrożeniem jakiejkolwiek interwencji, pacjent musi wykonać zdjęcie panoramiczne lub tomograficzne, dzięki którym stomatolog pozna umiejscowienie zęba i następnie, na tej podstawie dobierze odpowiednio dopasowane leczenie. W zależności od zaawansowania choroby oraz zęba, który uległ zatrzymaniu, stosowane są różne metody.

W większości przypadków pacjentów z niewyrżniętymi ósemkami nieuniknione okazuje się usunięcie ich, ponieważ często powodują one silne dolegliwości bólowe, znacząco zakłócające codzienne funkcjonowanie. Chirurgiczna ekstrakcja ósemek w Centrum Stomatologicznym New-Dent w Lublinie przeprowadzana jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, w związku z czym pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Po zabiegu bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń chirurga stomatologii, które mają znaczenie nie tylko dla zmniejszenia uporczywych dolegliwości, ale również dla właściwego gojenia się rany.

Natomiast leczenie zębów niewyrżniętych przedtrzonowych lub kłów polega na ich ściąganiu. Zabieg opiera się na chirurgicznym odsłonięciu dziąsła z zatrzymanym zębem, a następnie nałożeniu na niego aparatu ortodontycznego, który ma za zadanie sprowadzić go na prawidłowe miejsce. Tego typu leczenie stomatologiczne to wieloetapowy proces, który może trwać do 2 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz