Artykuł sponsorowany

Czym jest wózek inwalidzki aktywny?

Czym jest wózek inwalidzki aktywny?

Utrata możliwości poruszania się o własnych siłach na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego trybu życia. Konieczny jest jednak dobór odpowiedniego wózka inwalidzkiego, umożliwiający swobodne przemieszczanie się. To wyróżnia właśnie modele aktywne, które bez problemu można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika, tak aby pozwolić mu na jak największą samodzielność na co dzień.

Lekka konstrukcja

To pierwsza cecha, która odróżnia wózki aktywne od klasycznych wózków inwalidzkich, stanowiąc jednocześnie ich zaletę. Tego typu modele z reguły nie ważą więcej niż 5 kilogramów, co zdecydowanie ułatwia ich transport. Do tego przyczynia się również konstrukcja pozwalająca na bezproblemowe złożenie wózka, podobnie jak obniżone oparcie, koła montowane na szybkozłączki oraz brak wyposażenia w zagłówek czy podłokietniki. Ramę takiego sprzętu wykonuje się z trwałych i lekkich materiałów, a ma ona postać stałego, nieskładanego elementu, co wbrew pozorom nie stanowi utrudnienia przy przewożeniu aktywnego wózka inwalidzkiego samochodem.

Dopasowanie do użytkownika

Choć wszystkie rodzaje można mniej lub bardziej regulować pod kątem fizjonomii osoby korzystającej, to jednak modele aktywne pod tym względem zdecydowanie przodują. Zmianie można poddać takie parametry jak na przykład:

  • środek ciężkości – poprzez przesuwanie kół w poziomie;
  • zwrotność wózka – poprzez nachylenie kół;
  • odległość między felgą a ciągiem.

Te trzy wymienione kwestie mają istotne znaczenie dla komfortowego poruszania się na wózku. Ponadto niektóre regulacje da się wykonać nawet bez konieczności schodzenia z niego, dlatego z łatwością dostosujemy sprzęt do specyfiki pokonywanego terenu – krawężników, pochyłości czy też wąskich drzwi. W ten sposób osoby niepełnosprawne zyskują znacznie większy zakres samodzielności i nie muszą być zdane wyłącznie na pomoc innych. Znaczenie ma także ustawienie oparcia, które nigdy nie tworzy wraz z siedziskiem kąta prostopadłego, a raczej ostry. Dzięki temu kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym będzie odpowiednio ustabilizowany, zapobiegając powstawaniu wtórnych skrzywień.

Duża zwrotność oraz lekkość, choć stanowią zaletę, jednocześnie mogą odstraszać od zakupu wózka aktywnego w obawie przed utratą równowagi i przewróceniem się na nim. Niemniej jednak po nabyciu wprawy w poruszaniu się na takim modelu, nie da się nie docenić jego atutów. Kluczową kwestię stanowi odpowiednie dopasowanie wózka, w czym mogą pomóc między innymi specjaliści sklepu MB Medica, znajdującego się w Częstochowie. Należy mieć na uwadze, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się u każdej osoby niepełnosprawnej. Niezbędna jest bowiem pełna i duża sprawność kończyn górnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz