Artykuł sponsorowany

Czym jest wodniak jądra i jak należy go leczyć?

Czym jest wodniak jądra i jak należy go leczyć?

Dolegliwością, która dotyczyć może mężczyzn w każdym wieku jest wodniak jądra. O ile w przypadku niemowląt nie stanowi on zagrożenia, u dorosłych może być objawem choroby nowotworowej. Polega na powiększeniu zawartości moszny w wyniku nagromadzenia surowiczej treści w osłonce jądra. W poniższym artykule wyjaśniamy przyczyny jego powstawania, objawy oraz stosowane metody leczenia.

Główne objawy wodniaka jądra

Wodniak jądra kwalifikowany jest jako rodzaj torbieli, który powstaje poprzez nagromadzenie płynu otoczonego osłonkami i powoduje powiększenie moszny. Najczęstszą przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest niezrośnięcie się wyrostka pochwowego po zstąpieniu jądra. Może mieć przy tym charakter wrodzony i w takim przypadku jego obecność diagnozowana jest po urodzeniu dziecka. Nabyty wodniak jądra może natomiast być wynikiem zapalenia jądra lub najądrza, urazu jądra, nowotworu jądra, a także operacji: żylaków powrózka nasiennego czy przepukliny pachwinowej. Częściej występuje właśnie ten rodzaj, a dotyka on dorosłych mężczyzn. Objawy wodniaka jądra obejmują:

  • jednostronne powiększenie moszny po prawej stronie, wyraźniej widoczne w godzinach wieczornych;
  • wyczuwalny miękki, owalny, przesuwalny guzek na powierzchni jądra;
  • bezbolesne oddawanie moczu, bez uczucia dyskomfortu;
  • niekiedy problemy z chodzeniem;
  • ból (w rzadkich przypadkach).

Badanie manualne zazwyczaj jest bezbolesne, ale wyjątek stanowią wodniaki spowodowane przez nowotwór lub ostry stan zapalny.

Wizyta w gabinecie chirurgicznym

Zaobserwowanie powiększenia moszny to wystarczający powód, by udać się do lekarza. Ponadto wskazaniem do podjęcia leczenia będzie niepłodność, kłopoty z dokładnym przebadaniem jądra, dokuczliwy ból. Profilaktyką oraz diagnostyką chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn zajmuje się doktor Robert Seifert w prowadzonym przez siebie gabinecie chirurgicznym Salus w Ząbkowicach Śląskich. Podstawą w diagnozowaniu wodniaka jądra jest badania palpacyjne, ponadto stosowana jest również diafanoskopia, czyli prześwietlenie moszny światłem latarki. Jeżeli przenika ono przez mosznę, oznacza to, że w środku znajduje się płyn. Wykonuje się również ultrasonografię.

W przypadku wrodzonego wodniaka jądra prowadzona jest obserwacja, ponieważ w większości przypadków dochodzi do jego samoistnego wchłonięcia. Operacja przeprowadzana jest, jeśli nie zniknął on do drugiego roku życia chłopca. Wodniaki nabyte leczone są operacyjnie poprzez otwarcie torbieli i wycięcie lub wywinięcie jej ściany. Nie zaleca się natomiast nakłuwania w celu odprowadzenia nagromadzonego płynu ze względu na konieczność powtarzania zabiegu oraz ryzyko przeoczenia nowotworu jądra.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz