Czym jest uczulenie na jad owadów?

Czym jest uczulenie na jad owadów?

Ukąszenie owada zawsze jest nieprzyjemne i bolesne. Czasami zdarza się, że może mieć ono poważne konsekwencje. Ludzie z uczuleniem źle reagują na ukąszenia. Przeczytaj, czym objawia się alergia na jad owadów. Poznaj przyczyny tego zjawiska i sprawdź, jak skutecznie bronić się przed ukąszeniem. Przekonaj się, czy kiedykolwiek wystąpiły u ciebie objawy uczulenia na jad owadów.

Strony www Strony www

Jakie są przyczyny alergii na jad owadów?

Trzmiel, pszczoła, osa, szerszeń to owady, które pochodzą z rodziny błonkoskrzydłowych. Ich użądlenie może wywołać u człowieka reakcję alergiczną. W przypadku alergii nasz układ odpornościowy reaguje nieprawidłowo na dany bodziec – tutaj jest nim owadzi jad.

Za powstanie objawów alergicznych odpowiedzialne są składniki jadu. Tutaj wyróżnić należy białka – mają one charakter enzymów oraz peptydy. Do alergenów głównych, czyli takich, które oddziałują na większość uczulonych osób, zaliczyć można białka.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być czynniki środowiskowe, inne alergie oraz parokrotna liczba użądleń. Reakcja alergiczna nie zawsze musi być taka sama. Niektóre sytuacje sprzyjają postępowaniu alergii. Zaliczyć do nich można nagromadzenie użądleń w krótkim czasie czy rodzaj owada – sprawdź, jak odróżnić szerszenia od osy czy pszczoły.

Jakie są objawy uczulenia na jad owadów?

Należy pamiętać, że pewien rodzaj alergii pojawia się zawsze po ugryzieniu. Zaczerwienienie, niewielki obrzęk i uczucie bólu są znane każdej osobie, która została użądlona przez szerszenia czy osę.

Objawy alergii na jad owadów u osoby nieuczulonej nie są intensywne. Najczęściej znikają w ciągu doby czy dwóch dni. Problem pojawia się w momencie, w którym utrzymują się one długo i są nasilone. W przypadku osoby uczulonej im wcześniej pojawią się objawy, tym będą miały gwałtowniejszy charakter.

Alergia na owady może nawet zagrozić życiu. Najgroźniejsze objawy występują do trzydziestu minut od użądlenia. Są to problemy z oddychaniem, zaburzenia mowy i połykania, utrata świadomości czy nagły spadek ciśnienia krwi. Tutaj konieczna jest szybka reakcja. Najlepiej wezwać pogotowie lub zawieźć zagrożoną osobę do lekarza.

Niegroźna, ale nasilona reakcja alergiczna może wiązać się z większym obrzękiem, silnym bólem, ogólnym osłabieniem czy świądem.

Bardzo groźne zarówno dla uczulonych, jak i nieuczulonych jest ukąszenie gromadne – czyli bardzo liczne ukąszenia na całym ciele. Zdarzają się takie przypadki – jest to najczęściej użądlenie przez rój owadów. Jest to bardzo toksyczne i może powodować uszkodzenie organów, rozpad mięśni prążkowanych czy obrzęk mózgu.

Co robić w przypadku ukąszenia?

W przypadku ukąszenia pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to usunąć żądło. Należy przy tym pamiętać, że nie można usuwać go dwoma palcami – wtedy więcej jadu dostanie się do naszego organizmu. Przy użądleniu osy jest mniejsze ryzyko, że żądło zostanie w naszym ciele. Pszczoła może użądlić tylko raz – potem ginie.

Jak już usuniemy żądło, przyłóżmy do rany okład z zimnym lodem. Dzięki niskiej temperaturze obkurczą się naczynia skóry i jad nie powędruje dalej do naczyń krwionośnych. Jeżeli wiemy, że występują u nas reakcje alergiczne, konieczna będzie wizyta u lekarza i przyjęcie odpowiednich leków. W ekstremalnych przypadkach musi być szybko wykonany zastrzyk z adrenaliny.

Jak się bronić przed ukąszeniem?

Zawsze warto zapobiegać groźnym sytuacjom i reagować, zanim wydarzy się coś złego. Zamykaj dobrze pojemniki, w których trzymasz resztki jedzenia. W przypadku ataku staraj się chronić okolice twarzy. Miej na uwadze, że niektóre zapachy – silny pot czy intensywne perfumy – przyciągną owady.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz