Artykuł sponsorowany

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Dbanie o zęby, a także ich regularna kontrola powinny towarzyszyć nam już od najmłodszych lat. Jak bowiem wiadomo, zęby są znacznie eksploatowane na co dzień i narażone na różnego typu obciążenia. Sama higiena nie wystarczy, powinniśmy także pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym. Jest to tak zwana stomatologia zachowawcza, która umożliwia kontrolę stanu uzębienia, a także zwalczenie potencjalnych ognisk choroby, zanim się ona rozwinie.

Regularna kontrola to podstawa

Kontrola zębów powinna być już od dziecka najważniejsza. Szczególnie w okresie dorastania, wiele dzieci wykazuje problem z próchnicą zębów. Jest ona wynikiem niewystarczającej higieny jamy ustnej, jednak warto pamiętać, że mleczne zęby są szczególnie narażone na psucie się i nawet regularne mycie zębów może nie być wystarczającym rozwiązaniem. Dlatego też już od najmłodszych lat, każdy z nas powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Stomatolog wykona wówczas podstawowe badania, które zweryfikują stan zębów i pozwolą na rozpoczęcie leczenia w razie problemu. Stomatologia zachowawcza polega w dużej mierze na profilaktyce przeciw-próchnicowej, czyli wczesnym wykryciu zmian w zębach i na rozpoczęciu ich leczenia.

Wypełnienie kompozytowe zębów

Jak wiadomo, zmieniony chorobowo obszar trzeba usunąć, a w jego miejsce wstawić materiał zastępczy. Do wypełniania „dziur” w zębach wykorzystuje się materiał kompozytowy. Jest to najczęściej wybierane wypełnienie zęba, które możemy dopasować kolorystycznie do szkliwa. Kompozyt jest materiałem sztucznym, który cechuje się wieloletnią trwałością. Przed jego założeniem stomatolog dokładnie oczyszcza miejsce ubytku i przygotowuje ząb do wyplenienia kompozytem. Gdyby czynności te zostały pominięte, kompozyt mógłby szybko odpaść z zęba. Dzięki szczelności wypełnienia, a także naturalnemu wyglądowi, wyplenienie to przoduje wśród metod wypełniania ubytków.

Warto oddać się w ręce stomatologa

Według stomatologa Lidii Nazdrowicz-Ruteckiej prowadzącej Specjalistyczny gabinet stomatologiczny, kontrole stanu uzębienia, powinniśmy odbywać przynajmniej raz na pół roku. Gwarantuję to zapobiegnięcie rozwoju próchnicy, a także innych, szkodliwych chorób zębów. Przed wyborem odpowiedniego gabinetu należy jednak zapoznać się z doświadczeniem stomatologa, a także z zakresem świadczonych usług, by mieć pewność, że usługa zostanie rzetelnie wykonana. Stomatolog przeprowadza zabiegi w dobrze wyposażonym gabinecie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, więc możemy być pewni, że usługa zostanie wykonana prawidłowo i będą z niej zadowolone osoby niezależnie od wieku czy też problemu, z którym przychodzą.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać