Artykuł sponsorowany

Czym jest stal nierdzewna i w jakich postaciach występuje

Czym jest stal nierdzewna i w jakich postaciach występuje

Stal nierdzewna jest stalą o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. Jest stopem z dodatkiem chromu lub innych domieszek. Dzięki nim uzyskuje się nierdzewność, kwasoodporność i inne właściwości ochronne.

Rozwój przemysłu doprowadził do powstania wielu gatunków stali nierdzewnej, które niezwykle chętnie wykorzystywane są do budowy maszyn, urządzeń, konstrukcji stalowych, elementów konstrukcyjnych i wielu innych.

Postać, jaką przyjmuje stal nierdzewna, jest różnorodna. Mamy więc do czynienia z kątownikami, prętami, profilami, rurami itd. Ich grubość także różni się od rodzaju materiału, którym w danej chwili dysponujemy. Aby obróbka stali nierdzewnej w takiej postaci mogła dojść do skutku, należy wyposażyć się w odpowiedniej jakości sprzęt. Takim sprzętem między innymi dysponuje Soc-Tech - przedsiębiorstwo, które o stali nierdzewnej i jej obróbce wie praktycznie wszystko.

Obróbka stali nierdzewnej

Stal nierdzewną, poddawaną przez nas obróbce można ciąć lub szlifować. Podczas tych procesów należy wykorzystać specjalistyczny sprzęt w postaci szlifierek wyposażony w tarcze do cięcia bądź do szlifowania. Najważniejszym, co trzeba nam zapamiętać, jest uniknięcie nadmiernego rozgrzania się materiału poddawanego obróbce. Pracując w warunkach warsztatowych, trzeba pamiętać, że nawet minimalne przebarwienie się stali nierdzewnej spowodowane przegrzaniem, powoduje wytrącanie się chromu ze stali stopowych. To w ostateczności prowadzi do miejscowej zmiany parametrów danego materiału. Stali, której wytrzymałość i inne cechy pragniemy zachować w granicach specyfikacji producenta.

W stalach nierdzewnych oraz kwasoodpornych można także wykonywać wiercenia. Potrzebne są do tego wytrzymałe wiertła kobaltowe lub tytanowe. Ich ostrza wykonane są pod różnymi kątami. To 118 stopni lub 135 stopni nachylenia, w zależności od materiału, z jakiego wykonane jest wiertło. Wiertła HSS lub HSSCo wykorzystywane są do wierceń w twardych materiałach i materiałach kwasoodpornych. W większości warsztatowych wypadków doskonale sprawdzają się te pierwsze.

W asortymencie Soc-Tech specjalistów od obróbki stali nierdzewnej, znajdujemy także pręty spawalnicze i elektrody rutylowe. Używane do spawania stali nierdzewnej doskonale nadają się do tworzenia wytrzymałych spoin oraz do pracy w większości pozycji. Przydają się wszędzie tam, gdzie jesteśmy zmuszeni na połączenie dwóch różnych elementów naszych konstrukcji. To najpopularniejsze, wygodne i uniwersalne w zastosowaniu narzędzia pracy każdego spawacza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz