Artykuł sponsorowany

Czym jest projekt uzbrojenia działki i kiedy się go wykonuje?

Czym jest projekt uzbrojenia działki i kiedy się go wykonuje?

Teoretycznie najmniej problemu przy budowie domu będzie z zakupem projektu gotowego domu. Projekt gotowy to przecież projekt gotowy, rach – ciach i można zaczynać budowę. Ale czy na pewno? Czy wystarczy sam projekt domu, aby uzyskać pozwolenie na budowę? Czym jest wymagany przez urząd projekt zagospodarowania działki? Co, jeśli działka, na której ma stanąć dom, nie jest uzbrojona?

 Adaptacja projektu a projekt zagospodarowania działki

Każdy projekt budowlany musi zostać zaadaptowany do działki, na której ma stanąć obiekt budowlany. Może to wykonać osoba, która ma aktualne uprawnienia do projektowania i jest członkiem izby samorządu zawodowego. Nie musi to być ta sama osoba, firma, od której zakupiony został projekt, zwłaszcza jeśli okaże się, że działka, na której ma stanąć dom, nie jest uzbrojona. Uzbrojenie terenu wszak potrzebne jest, aby wykonać projekt zagospodarowania terenu. To on określa rzeczywisty przedmiot inwestycji. Powinien zawierać opis istniejącego zagospodarowania działki, terenu oraz opis zmian, jakie będą wprowadzone. Musi zawierać też opis układu komunikacyjnego (parametry techniczne dróg pożarowych, sieci i urządzeń uzbrojenia terenu zapewniających przeciwpożarowego zaopatrzenie w wodę). To nie wszystko, nie można pominąć opisu ukształtowania terenu, czy informacji o tym, czy czasem teren nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jak widać informacji, które mają być zawarte w projekcie zagospodarowania, terenu, jest sporo. A to jeszcze nie wszystko. Dlatego chcąc przejść przez wszelkie formalności niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę bez opóźnień i poprawek, lepiej zlecić je od razu firmie, która zadba zarówno o wykonanie projektu uzbrojenia działki, jak i o projekt zagospodarowania. Przykładem takiej firmy jest firma Ar-Tech Biuro Projektów w Szczecinie.

Co to jest uzbrojenie działki?

Pojęcie uzbrojenia działki jest ściśle powiązane z pojęciem działki uzbrojonej i nieuzbrojonej, jakie widzimy często podczas przeglądania ofert sprzedaży działek. Działka uzbrojona to działka posiadająca w swych granicach przyłącza do wszystkich mediów. To również działka, w której pobliżu biegnie przynajmniej linia energetyczna i wodociąg. Nie jest wymagane, aby była obok niej koniecznie sieć gazowa, kanalizacja, czy też linia telekomunikacyjna. Jeśli mamy do czynienia z działką, która ma „prąd i wodociąg” obok, przed ruszeniem z budową należy wykonać wszelkie niezbędne przyłącza. Informacje o tym, czy działka posiada wszelkie niezbędne prawem przyłącza, można uzyskać z właściwego ze względu na położenie działki urzędu gminy.

Czy za uzbrojenie działki się płaci?

Aby zgłosić budowę przyłączy, należy do wniosku dołączyć szkic, projekt przyłączy wraz z wszelkimi niezbędnymi - z punktu widzenia lokalizacji działki i odrębnych przepisów, pozwoleniami. Uzupełnieniem wniosku o wykonanie przyłączy powinno być przedstawienie projektu zagospodarowaniu działki, czy też terenu razem z opisem technicznym instalacji. Powinien je wykonać odpowiedni projektant, który nie tylko ma doświadczenie w obsłudze tego typu inwestycji, ale ma odpowiednie uprawnienia budowlane. Nie zawsze konieczne będzie wykonanie kompletu przyłączy. Jeśli działka przeznaczona jest pod budynki rekreacji indywidualnej lub budynki inwentarskie i gospodarcze niekiedy wystarczy wykonać jedynie np. przyłącze energetyczne, pod warunkiem, że w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie zostały określone inne wymagania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz