Artykuł sponsorowany

Czym jest profilaktyka zdrowotna?

Czym jest profilaktyka zdrowotna?

Ginekologia to dziedzina medycyny, której głównym przedmiotem zainteresowania są dolegliwości związane z żeńskimi narządami rodnymi. Obejmuje ona leczenie i profilaktykę, która może przeciwdziałać rozwojowi niektórych chorób, np. raka piersi czy raka szyjki macicy. Profilaktyka ginekologiczna skupia się przede wszystkim na wykonywaniu okresowych badań diagnostycznych.

Profilaktyka zdrowotna to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. W profilaktyce zdrowotnej kobiet wyróżnia się trzy fazy. Profilaktyka wczesna, to utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Druga, czyli profilaktyka pierwotna ma na celu zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka oraz zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie. Profilaktyka III fazy to zahamowanie postępu choroby oraz ograniczenie powikłań.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Regularne wizyty kontrolne u ginekologa oraz wykonywanie profilaktycznych badań cytologicznych ma na celu wczesne rozpoznanie zmian przedrakowych, raka szyjki macicy oraz innych zmian chorobowych szyjki macicy. Cytologia to badanie bezbolesne, które polega na pobraniu przez lekarza ginekologa, za pomocą specjalnej szczoteczki, komórek z powierzchni szyjki macicy. Pobrany materiał jest następnie dokładnie badany pod mikroskopem. Należy je wykonać pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu. Na kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, przeprowadzać irygacji. Należy się też powstrzymać od współżycia. Cytologię można wykonać po wyleczeniu infekcji dróg rodnych. Profilaktyczne badania cytologicznego należy wykonywać co 1 rok u wszystkich kobiet po 25 roku życia. Wynik wymaga konsultacji lekarskiej i ewentualnie dalszej diagnostyki.

Mammografia

Mammografia pozwala wykryć wczesne postaci raka piersi, co zwiększa szanse na zupełne wyleczenie. Badanie polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich każdej z piersi osobno i nie wymaga specjalnego przygotowania się. Wykonuje się je tuż po miesiączce. Zaleca się, aby po 45 roku życia wykonać mammografię raz na dwa lata, a po 50 roku życia - raz w roku. U kobiet w młodszym wieku (przed 40 rokiem życia) ze względu na gęstszą budowę gruczołu piersiowego zaleca się badanie USG piersi.

USG piersi

To badanie profilaktyczne wykonywane w celu wykrywania zmian chorobowych u kobiet przed 40. rokiem życia. Badanie jest bezbolesne i polega na przesuwaniu po piersiach głowicą aparatu USG. USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania się, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu po miesiączce.  

Regularne wizyty kontrolne u ginekologa, badanie ginekologiczne oraz profilaktyczne badania stanowią podstawową metodę rozpoznawania i zapobiegania chorobom. Warto pamiętać, by wykonywać je w regularnie, wybierając doświadczonego lekarza.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz