Artykuł sponsorowany

Czym jest pospółka piaskowo – żwirowa?

Czym jest pospółka piaskowo – żwirowa?

Kruszywa to szeroka gama materiałów o niezwykle dużym znaczeniu dla całej współczesnej branży budowlanej. To właśnie z nich przygotowuje się wszelkiego rodzaju mieszanki betonowe i zaprawy, używa się ich również w charakterze podkładów pod nawierzchnie drogowe. Nie zawsze jednak kruszywa są używane pod postacią czystą – niekiedy zastosowanie znajdują również materiały mieszane, takie jak pospółka. Czym ona jest i do czego służy?

Czym jest pospółka?

W najprostszej definicji pospółką nazywamy mieszankę żwiru oraz piasku o różnych frakcjach, tzn. wielkości ziaren. Zgodnie z normą PN-B-02480:1986 pospółka piaskowo-żwirowa charakteryzuje się zawartością sumy frakcji żwirowo-kamienistej na poziomie od 10 do 50% - resztę jej masy stanowi piasek. Czym jednak są frakcje żwirowe i kamieniste?

- Żwirem określamy ziarna od wielkości do 2 do 40 mm – mówi przedstawiciel firmy Martrans – Do frakcji kamienistej zaliczamy z kolei materiał o uziarnieniu wielkości powyżej 40 mm.

Właściwości i zastosowanie pospółki piaskowo-żwirowej?

Pospółka piaskowo-żwirowa wykazuje wiele korzystnych właściwości, dlatego jest bardzo powszechnie stosowana w branży budowlanej. Co to za właściwości? Między bardzo duża wytrzymałość mechaniczna, wysoka nośność wysoki współczynnik zagęszczenia oraz dobre właściwości filtracyjne. Gdzie w takim razie znajduje ona zastosowanie?

- Pospółka wykorzystywana jest przede wszystkim w budownictwie drogowych. Używa się jej do wykonywania nasypów kolejowych i drogowych, a także w charakterze warstw odsączających i mrozoochronnych. Może być również wykorzystywana jako podłoże pod takie nawierzchnie jak kostka brukowa i granitowa. Dzięki dobrym właściwościom filtracyjnym znajduje zastosowanie w budowie przydomowych oczyszczalni ścieków, a także jakie warstwa drenażowa. Dobrze spisuje się również przy zasypywaniu wykopów powstających na przykład w wyniku niwelacji terenu. Rzadziej wykorzystuje się ją do produkcji mieszanek betonowych przeznaczonych do wykonywania fundamentów budynków.

Inne rodzaje pospółki

Pospółka piaskowo-żwirowa to nie jedyny materiał tego typu dostępny na rynku. Wyróżnić możemy również pospółkę gliniastą, której suma frakcji wynosi ponad 2%, a także pospółkę kwalifikowaną. Ten drugi typ to materiał otrzymywany w wyniku sztucznych procesów produkcyjnych, polegających między innymi na przesianiu kruszywa i płukaniu. Jest to tak zwane uszlachetnianie, w wyniku której z pospółki usuwane są frakcje pylaste. Pospółka kwalifikowana wytwarzana jest pod konkretne normy branżowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz