Artykuł sponsorowany

Czym jest podział majątku spadkowego?

Czym jest podział majątku spadkowego?

Podział majątku spadkowego jest nazywany także działem spadku i obejmuje kwestie dotyczące rozdzielania masy spadkowej pomiędzy współspadkobierców, którzy zostali powołani do dziedziczenia aktywów oraz długów spadkodawcy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat działu spadku? Dlaczego jest to tak ważny temat w prawie spadkowym? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Specyfika i waga działu spadkowego

Jeśli chodzi o specyfikę działu spadkowego, to należy tu przede wszystkim wspomnieć o tym, że procedura ta dotyczy zazwyczaj całej masy spadkowej. Jedynie w niektórych przypadkach jest mowa o możliwości domagania się podziału części spadku. Drugą ważną sprawę, o której warto tu wspomnieć stanowi dokonywanie podziału majątku spadkowego. Istnieją tu bowiem dwa warianty: wskutek umowy lub postępowania sądowego. Powstaje więc pytanie, dlaczego kwestia, jaką jest dział spadku jest tak ważna? Otóż, przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie dokonamy działu spadku, będziemy mieć do czynienia z trwaniem pomiędzy spadkobiercami tak zwanej wspólności majątku spadkowego, stanowiącej wspólność aktywów w częściach ułamkowych.

Oznacza to, że w tej sytuacji każdy spadkobierca może rozporządzać swoim udziałem spadkowym poprzez np. jego zbywanie czy zastawianie jedynie wtedy, gdy pozostali spadkobiercy przyzwolą na to. W kwestiach związanych z podziałem spadku mogą Państwu pomóc pracownicy Kancelarii Radcy Prawnego Joanna Roman z Gdańska, służąc m.in. fachową poradą prawną.

Czy współspadkobiercy muszą dokonywać podziału majątku spadkowego?

Powstaje więc pytanie, czy współspadkobiercy muszą dokonywać podziału majątku spadkowego? Według obowiązujących ustaw, nie ma takiego obowiązku. Nie istnieje także żaden ostateczny termin dokonania działu spadkowego. Jeśli więc okaże się, że wszyscy spadkobiercy ustalili polubownie zakres oraz szczegóły podziału majątku i są zgodni co do niego, to wystarczy w tym przypadku jedynie sporządzić umowę, która oficjalnie ureguluje te kwestie oraz nakreśli zasady podziału spadku.

Istotna jest tu także kwestia podziału spadku w sytuacji, gdy mowa o dziedziczeniu nieruchomości. Wtedy umowa musi być spisana przez notariusza w formie aktu notarialnego. Jeśli natomiast spadkobiercy nie uzgodnią wspólnie zakresu oraz szczegółów dotyczących podziału spadku, to trzeba będzie dokonać działu spadku przed sądem rejonowym miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy. Mowa tu o postępowaniu nieprocesowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz