Artykuł sponsorowany

Czym jest patent i co można opatentować? Wyjaśnienia z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach

Czym jest patent i co można opatentować? Wyjaśnienia z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach

Z pewnością większość osób przynajmniej raz w życiu słyszała o tym, że jakiś wynalazek został opatentowany przez daną firmę lub osobę. Jednak czym właściwie jest patent i jakie uprawnienia daje? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu, gdzie również wyjaśnimy jakie wymagania musi spełniać produkt lub myśl, by można było ją opatentować. W rzeczowym wyjaśnieniu tej kwestii pomogą nam specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Co to jest patent i co się z nim wiąże?

Patent to prawo do wyłącznego korzystania dla korzyści majątkowych z wynalazku przez określony czas na terenie jednego lub wielu państw. Podobnie wygląda to w przypadku patentu na wzór użytkowy. Oba wydawane są przez stosowne organy państwowe, regionalne lub międzynarodowe, które mają do tego stosowne uprawnienia. Przedmiotem takiego wynalazku mogą być urządzenia i układy, wytwory bezpostaciowe, czyli przykładowo związki chemiczne, sposoby, czyli określone ciągi czynności, które mają na celu osiągnięcie jakiegoś celu, a także nowe zastosowania znanych już substancji lub urządzeń.

Opowiada jeden ze specjalistów z GIG, czyli Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Zdobycie patentu zapewnia monopol na wykorzystanie danej konstrukcji, myśli lub rozwiązania w celu zarabiania na tym przez 20 lat od momentu złożenia wniosku patentowego do odpowiedniej instytucji. Działa to jednak jedynie pod warunkiem odnowienia ochrony patentowej co roku poprzez uiszczenie odpowiedniej opłaty, o czym należy pamiętać.

Co ciekawe ochronie patentowej nie mogą podlegać odkrycia naukowe i metody matematyczne, czy też przedmioty lub myśli, które niosą za sobą jedynie wartość estetyczną.

Jakie warunki musi spełniać wynalazek, żeby zostać opatentowany?

Wynalazek może zostać opatentowany, jeśli spełnia kilka wymagań, które określa przede wszystkim prawo patentowe. Ośrodek Informacji Patentowej to miejsce, w którym można sprawdzić między innymi informacje dotyczące patentów, dokumentacji oraz zgłoszeń.

Myśląc o zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego, warto rozpatrzyć kilka podstawowych kwestii dotyczących jego działania i konstrukcji. Pierwszą z nich jest to, czy wykorzystując go, można rozwiązać jakiś problem, ponieważ to takie rozwiązania podlegają opatentowaniu. Kolejną kwestią jest techniczny charakter, który powinien wykazywać wynalazek, co ocenia UP po złożeniu wniosku. Istotne jest także, by pamiętać o odpowiedniej kolejności postępowania.

W praktyce oznacza to, że wynalazek najpierw powinien zgłoszony do Urzędu Patentowego, a dopiero później prezentowany innym między innymi poprzez publikacje naukowe, czy też na konferencjach i targach. Oznacza to, że przedmiot poddany opatentowaniu musi być w tym sensie nowy. Musi on także posiadać poziom wynalazczy, czyli być czymś więcej niż coś wynikającego w logiczny sposób ze stanu techniki. Ostatnia z ważnych kwestii to wymaganie co do możliwości przemysłowego wykorzystania wynalazku, co wiąże się z niemożliwością opatentowania teorii naukowych, które nie są sprawdzone w praktyce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz