Artykuł sponsorowany

Czym jest paradontoza oraz co warto o niej wiedzieć?

Czym jest paradontoza oraz co warto o niej wiedzieć?

Paradontoza to choroba, której zdecydowanie nie wolno lekceważyć. Nieleczona może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czym zatem jest paradontoza, jakie są jej przyczyny, a także jak się objawia? Kto jest na nią najbardziej narażony? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to nic innego jak zapalenie tkanek otaczających ząb, czyli przyzębia. Chorobie sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieprawidłowości zębowe, a także choroby metaboliczne. Na skutek zapalenia dochodzi do zaniku tkanek otaczających zęby (miękkich i twardych), co w konsekwencji prowadzi do ich zwiększonej ruchomości. Warto dodać, że paradontoza bardzo często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia hormonalne czy awitaminozę. Należy pamiętać, że nieleczona paradontoza postępuje i z czasem staje się jeszcze bardziej problematyczna, gdyż doprowadza do całkowitej utraty zębów.

Jak objawia się paradontoza?

Osoby cierpiące na paradontozę nie tracą zębów z dnia na dzień. Schorzenie rozwija się podstępnie, nie dając praktycznie żadnych niepokojących symptomów. Jednak nagromadzenie kamienia poddziąsłowego oraz biofilmu bakteryjnego powoduje przewlekły stan zapalny. Objawia się to obrzękiem dziąseł, zaczerwienieniem, krwawieniem przy szczotkowaniu oraz ich odsuwaniem się od zębów. W odróżnieniu od zdrowych dziąseł, które są twarde w dotyku i ściśle przylegają. Przy zapaleniu przyzębia możemy odczuwać ból podczas jedzenia czy borykać się z nieświeżym oddechem. W przypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do periodontologa, np. gabinetu stomatologicznego Jolanty Dorskiej w Rzeszowie.

Na podstawie przeprowadzonego badania lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz poinformuje pacjenta o sposobie zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz