Artykuł sponsorowany

Czym jest neuropsychiatria?

Czym jest neuropsychiatria?

Zaburzenia psychiczne, powodowane są przez choroby neurologiczne – tym zajmuje się dziedzina medycyny, jaką jest neuropsychiatria. Z całą pewnością stanowi ona połączenie wiedzy psychiatrycznej oraz neurologicznej. Jednym z podstawowych założeń jest tu uznawanie mózgu i umysłu za jedność, co oznacza, że skuteczne leczenie psychiki jest możliwe jedynie dzięki usunięciu przyczyny biologicznej.

Razem czy osobno – połączenie dwóch dziedzin

Medycyna obecnie coraz silniej przychyla się do założeń neuropsychiatrii, jednak wielu specjalistów, nadal uważa, że dziedziny takie jak psychiatria i neurologia powinny pozostać od siebie całkowicie niezależne. Mimo to liczne badania i działania fachowców pokazują nam, jak silnie są one ze sobą powiązane i jak w wielu przypadkach okazuje się, że leczenie wymaga tu wspólnego działania. Jednym z argumentów, które potwierdzają korzyści z takiego połączenia, jest to, że badania prowadzone w ostatnim stuleciu wykazały silne relacje pomiędzy umysłem a mózgiem.

Zdaniem zwolenników połączenia tych dziedzin i ich współdziałania w diagnozowaniu problemów pacjentów, zyskalibyśmy zdecydowanie szybsze diagnozy, a ponadto zmniejszyłoby się piętno społeczne wobec osób, które cierpią na choroby psychiczne. Doskonałym przykładem są tu zaburzenia odżywiania, które mogą mieć podłoże genetyczne, lub wynikać z określonej społecznej presji odnośnie wyglądu. Specjalista wyszkolony w dwóch dziedzinach ma łatwiej odnaleźć przyczynę i rozpocząć skuteczne leczenie.

Czy obecnie specjaliści współpracują?

Zdaniem specjalisty z ośrodka Neuromed możemy obecnie obserwować, że coraz więcej poradni dostrzega konieczność współdziałania tych dwóch dziedzin medycyny. W konsekwencji zatrudniają specjalistów z obydwu. Jednak i tak często nie jest to tak skuteczne i szybkie, jeśli chodzi o postawienie diagnozy, jak przeszkolenie jednego fachowca w zakresie jednej i drugiej. Zdaniem sceptyków neuropsychiatria będzie dawała korzyści, jeśli lepiej poznamy genetyczne przyczyny chorób psychicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz