Artykuł sponsorowany

Czym jest monitoring wizyjny?

Czym jest monitoring wizyjny?

Integracja systemu alarmowego z systemem kamer zwiększa poczucie bezpieczeństwa, gdyż pozwala na stałą obserwację danej przestrzeni lub obiektu. Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego stanowią skuteczną formę ochrony przed włamaniami, kradzieżami, napadami czy pożarami. Są one coraz częściej montowane obok popularnych systemów alarmowych. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie charakteryzuje się monitoring oraz gdzie znajduje zastosowanie.

Czym jest i jak działa monitoring wizyjny?

Monitoring wizyjny to specjalny system przeznaczony do rejestrowania zdarzeń za pomocą odpowiednio dobranych urządzeń służących do przetwarzania obrazu. W jego skład wchodzą kamery podłączone do stacji monitorowania, zasilacze, dyski twarde, przewody, wtyki oraz rejestrator. System ten pomaga wykrywać zagrożenia i polega na bieżącej obserwacji domów prywatnych, posesji, obiektów publicznych, ulic czy wnętrz pojazdów. Monitoring wizyjny często jest nazywany telewizją przemysłową lub CCTV (Closed Circuit TeleVision). Jego głównym zadaniem jest monitorowanie, rejestrowanie i zapisywanie obrazów z kamer.

Monitoring wizyjny pozwala na obserwację otoczenia przy pomocy kamer przemysłowych, z których obrazy są przesyłane do centrum odbiorczego. W przeciwieństwie do systemu alarmowego, wykorzystującego czujniki automatycznie wykrywające zagrożenia, monitoring wizyjny wymaga obecności pracowników w stacji monitorowania. Obraz przekazywany jest do stacji na żywo, a zadaniem pracowników jest bieżąca ocena sytuacji, wychwytywanie potencjalnych zagrożeń i powiadamianie o tym fakcie odpowiednich służb, np. ochrony, policji, pogotowia lub straży pożarnej.

Monitoring wizyjny zwiększa skuteczność służ interwencyjnych, oraz służy jako środek prewencyjny – w miejscach, w których zainstalowane są kamery, można zauważyć dużo mniejszą liczbę włamań, rozbojów i kradzieży. Monitoring jest w stanie zastąpić fizyczną ochronę mienia i przyczynić się do zmniejszenia kosztów utrzymania obiektu.

Gdzie monitoring wizyjny znajduje zastosowanie?

Monitoring wizyjny pozwala na wykrycie zdarzeń, które stwarzają zagrożenie dla osób lub mienia, a także możliwości powstania szkód. W ostatnich latach znajduje on coraz szersze zastosowanie w przestrzeni publicznej. Jest powszechnie wykorzystywany w centrach handlowych, hipermarketach, szkołach, budynkach administracji publicznej, firmach, środkach transportu publicznego, a także na skrzyżowaniach czy parkingach – podkreśla w rozmowie przedstawiciel firmy STEKOP, która jest producentem specjalistycznych urządzeń i systemów dla branży ochrony osób i mienia.

Do tej pory przepisy nie regulowały wykorzystania monitoringu wizyjnego w zakładach pracy. Jednak sytuacja zmieniła się wraz z wejściem w życie RODO, według którego cel wprowadzenia monitoringu powinien być konkretny, wyraźny i prawnie uzasadniony. Zastosowanie monitoringu wizyjnego reguluje także kodeks pracy. Zgodnie z nim pracodawca może zainstalować kamery, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji czy zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Obowiązkiem pracodawcy jest również poinformowanie pracowników o planowanym uruchomieniu monitoringu wizyjnego, najpóźniej na 2 tygodnie przed jego uruchomieniem. Monitoring wizyjny nie mógłby być stosowany, jeśli naruszałby godność oraz inne dobra osobiste pracownika, a także zasadę wolności i niezależności związków zawodowych.

Warto dodać, że na nagraniu z kamer może być tylko i wyłącznie obraz, ale już nie dźwięk. Pamiętajmy, że nawet najlepsze jakościowo okna i drzwi nie będą w stanie całkowicie uchronić przed włamaniem, rozbojem i kradzieżą, dlatego niezbędnym elementem skutecznej ochrony domu, biura lub innego obiektu będzie zainstalowanie systemu alarmowego połączonego z systemem monitoringu wizyjnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz