Artykuł sponsorowany

Czym jest implantoprotetyka?

Czym jest implantoprotetyka?
Implantoprotetyka oznacza protetykę na implantach zębowych. Stosowanie implantów stomatologicznych w odbudowie uzębienia już od lat jest uważane za najbardziej korzystną metodę, która umożliwia jednocześnie idealną odbudowę estetyki uśmiechu oraz funkcjonalności układu żucia.  Na czym polega implantoprotetyka oraz jakie daje korzyści pacjentom?

Możliwość odbudowy korzenia zęba

Podstawowym założeniem implantoprotetyki jest odbudowa korzenia utraconego zęba. Inne metody odbudowy uzębienia (o czym na końcu) skupiają się na odbudowie korony, czyli na przywróceniu estetyki uśmiechu. Protetyka na implantach umożliwia jednak znaczenie więcej, ponieważ poprzez odbudowanie korzenia zęba, przywraca się także pełną funkcjonalność układu żucia. Nowy ząb pacjenta jest w stanie przenosić zachodzące w jamie ustnej obciążenia mechaniczne. Jego możliwości nie różnią się więc niczym od możliwości naturalnych zębów.

Elementem, który zastępuje korzeń utraconego zęba jest wykonany ze stopów tytanu implant. Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie:

Implanty zębowe są wykonane z materiałów, które wyróżniają się wysoką biozgodnością z tkanką kostną człowieka. Zarówno stopy tytanu, jak i cyrkon spełniają te warunki i dzięki temu po wszczepieniu w kość żuchwy lub szczęki nie są przez tkanki traktowane jak „intruz” tylko może następować proces integracji, czyli obrastania wszczepionego implantu przez tkanki.

Przebieg odbudowy zęba na implantach zębowych

Implantoprotetyka składa się z trzech etapów: diagnostyki i planowania leczenia, etapu chirurgicznego oraz etapu protetycznego. Na czym polega każdy etap?

  • Etap 1. Planowanie leczenia: Nowoczesne planowanie implantacji opiera się na wykonaniu tomografii 3D na podstawie ,której lekarz ocenia możliwość wprowadzenia implantu ,dokonuje pomiarów kości i wykonuje symulację leczenia. Na tym etapie wykonywane jest zdjęcie pantomograiczne szczęki lub tomografia 3D na podstawie których lekarz może dokonać oceny stanu zębów pacjenta oraz zaplanować wielkość implantu. W niektórych przypadkach przed przystąpieniem do wszczepienia implantu konieczne jest również wykonanie augmentacji, czyli sterowanej odbudowy kości. Na tym etapie pacjent poznaje też cały plan odbudowy zęba lub mostu protetycznego na implantach oraz jego koszty.
  • Etap 2. Wszczepienie implantu. Implant jest wprowadzany w kość szczęki lub żuchwy w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wbrew pozorom w większości przypadków jest stosunkowo prosty. Na początku lekarz chirurg nacina dziąsło w miejscu planowanego wszczepu w celu odsłonięcia kości. Następnie kość jest nawiercana i w to miejsce wprowadza się implant. Cały zabieg trwa około godzinę. Po wprowadzeniu implantu zaszywa się dziąsło, a szwy zdejmuje się po około dwóch tygodniach. Wspomniany już wcześniej proces integracji implantu z kością trwa od 3 do 6 miesięcy.
  • Etap 3. Odbudowa korony zęba. Ostatnim etapem jest etap protetyczny, który polega na przymocowaniu do wszczepionego implantu lub implantów łączników, a do nich koron porcelanowych, mostu protetycznego lub innej planowanej odbudowy.

Implantoprotetyka jest pojęciem szerszym i  niż tylko odbudowa koron na pojedynczych implantach. Jest to oczywiście najczęstszy i najbardziej powszechny dział implantoprotetyki. Oprócz zwykłych koron przy pomocy implantów wykonuje się mosty dwu i więcej punktowe. Na implantach można odbudować całe łuki zębowe. W oparciu o wszczepy można umocować protezy zębowe w sytuacjach kiedy klasyczne protezy nie mogą się utrzymać samoistnie w jamie ustnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz