Artykuł sponsorowany

Czym jest immobilizer?

Czym jest immobilizer?

Większość kierowców spotkała się z terminem kluczyków z immobilizerem. Właściciele nowszych typów aut z pewnością zaś noszą właśnie taki kluczyk w swoich kieszeniach. Czym zatem jest immobilizer? W wolnym tłumaczeniu jest to unieruchamiacz, który stanowi elektroniczną blokadę dla zapłonu silnika pojazdu. Jest to zatem ważny elementem ochrony auta przeciw kradzieży. Co jeszcze warto wiedzieć o tym małych i ważnym motoryzacyjnym wynalazku? Dowiesz się tego razem z nami.

Rodzaje immobilizerów

Immobilizery występują w bardzo różnych formach. Zależne jest to od marki pojazdu oraz jego modelu. Starsze pojazdy najczęściej posiadają immobilizer w formie dopinanego do kluczyków breloka z kilkoma przyciskami. Nowsze wersje to po prostu immobilizery wbudowane w kluczyk samochodowy. Spotkać się można także z formami przypominającymi kartę zbliżeniową, którą stosują m.in. koncerny japońskie oraz francuskie.

Jak działa immobilizer?

Działanie immobilizera jest stosunkowo proste, podobnie jak cała jego konstrukcja. Przede wszystkim składa się on z transpondera oraz centralki, zwanej inaczej odbiornikiem. Transponder jest elementem wbudowanym w kluczyk, brelok lub kartę, a centralka to podzespół, który znajduje się wewnątrz pojazdu. To właśnie przekaz sygnału między tymi dwiema częściami stanowi podstawę dla działania immobilizera. Po umieszczeniu kluczyku w stacyjce (jest to najpopularniejsza wersja immobilizerów), dochodzi do przekazu informacji.

Wspomniany transporter współpracuje z centralą, która analizuje zgodność sygnałów. Jeśli są one zbieżne, klucz z immobilizerem pozwala na uruchomienie silnika. Cała „magia” tego urządzenia opiera się zatem na odpowiednim kodowaniu i właśnie odczytywaniu określonych kodów. Błędne są uznawane przez podzespół sterujący za próbę nieautoryzowanego wykorzystania pojazdu. Najczęściej odcinane jest wtedy zasilanie pompy paliwowej lub też całej pojazdowej elektroniki.

Uważaj na uszkodzenia immobilizera!

Immobilizer to świetne zabezpieczenia auta przed kradzieżą, o ile nie dojdzie do jego uszkodzenia. Należy uważać na upuszczanie kluczyków z wysokości, co może spowodować awarię elektroniki „unieruchamiacza”. Objawem uszkodzenia najczęściej jest mrugająca kontrolka immobilizera lub też szybkie gaśnięcie silnika przy próbie odpalenia. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem jest udanie się do specjalistycznych pracowni zajmujących się dorabianiem i naprawą kluczyków samochodowych. Przykładem jest firma EXPERT PARTNER HARDY MULTISERWIS. To właśnie takie pracownie zajmują się naprawą oprogramowania immobilizera, czy synchronizacją kluczyków. Pamiętaj przy tym, że wielokrotnie uszkodzona jest wewnętrzna centralka oraz sterowniki ECU i ECM w samochodzie. Zawsze zatem należy umożliwić specjaliście sprawdzenie również tych ważnych elementów.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz