Artykuł sponsorowany

Czym jest i na czym polega nadzór archeologiczny oferowany przez Pracownię Archeologiczną Turris Grzegorz Mądrzycki z Oświęcimia?

Czym jest i na czym polega nadzór archeologiczny oferowany przez Pracownię Archeologiczną Turris Grzegorz Mądrzycki z Oświęcimia?

Archeologiczny nadzór nad inwestycją jest nazywany najprostszą formą badań archeologicznych. Niezbędny okazuje się podczas prac ziemnych przeprowadzanych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji budowlanej, które wymagają obecności archeologa posiadającego odpowiednie uprawnienia. Sprawdź, jak przebiega nadzór archeologiczny nad inwestycją.

Czym jest nadzór archeologiczny i kiedy jest potrzebny?

Nierzadko okazuje się, że standardowe prace ziemne, takie jak korytowanie, odhumusowanie, wykopy pod fundamenty czy niwelacja terenu, doprowadzają do dokonania fascynujących odkryć archeologicznych. Dlatego właśnie podczas ich trwania niezbędna jest obecność archeologa, który będzie w stanie rozpoznać i zabezpieczyć zabytki. Nadzór archeologiczny nad inwestycją powinien trwać tyle, ile trwają wykonywane prace ziemne. Jeśli zaobserwowane zostaną zabytki, archeolog ma za zadanie dopilnować, by nie zostały one zignorowane, po czym sporządzić odpowiednią dokumentację, zlokalizować obiekt przestrzennie, rozpoznać go i zabezpieczyć. O odkryciu musi formalnie poinformować Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Niezbędne elementy nadzoru archeologicznego

Nadzór archeologiczny nad inwestycją to nie tylko obecność archeologa i ewentualne zabezpieczenie zabytków. Specjalista powinien również wykonać kwerendy archiwalne, ręcznie doczyścić wykopy, sporządzić dokumentację fotograficzną, rysunkową i opisową, rozpoznać sytuację stratygrafii. Co więcej, musi wstrzymać prace ziemne, które mogłyby uszkodzić odkryty przedmiot i dopilnować, by nie zostały one ponowione przed otrzymaniem oficjalnej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który może zarządzić: kontynuację przerwanych robót (jeśli obiekt nie jest zabytkiem), kontynuację robót, ale tak, by nie uszkodzić zabytku lub całkowite wstrzymanie robót. Może także nakazać przeprowadzenie ratowniczych badań wykopaliskowych na obszarze inwestycji lub jej części, zanim zezwoli na kontynuację prac budowlanych.

Kto wykonuje nadzór archeologiczny?

Nadzorem archeologicznym zajmują się naturalnie archeolodzy, którzy w ramach swojej pracy wykonują również badania wykopaliskowe, sondaże czy analizy. Takich specjalistów znaleźć można w Pracowni Archeologicznej Turris Grzegorz Mądrzycki z Oświęcimia. Firma działa od 2011 roku i ma już niemałe doświadczenie w usługach archeologicznych, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Pracownia zyskała zaufanie wielu klientów, którzy pozostawiają po sobie pozytywne opinie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz