Artykuł sponsorowany

Czym jest i jak zawrzeć umowę alimentacyjną?

Czym jest i jak zawrzeć umowę alimentacyjną?

Polubowną formą regulowania kwestii alimentacyjnych jest w Polsce umowa alimentacyjna. Z takiego rozwiązania korzysta coraz większa liczba osób, a jego największą zaletą jest to, że pozwala ono uniknąć eskalacji konfliktu. Spory między stronami nie muszą być rozwiązywane wtedy przed wymiarem sprawiedliwości, a ilość formalności uproszczona jest do minimum. Jak skutecznie zawrzeć zatem umowę alimentacyjną, by miała ona moc prawną i do kogo warto udać się o pomoc przy jej sporządzaniu?

Co powinna zawierać umowa alimentacyjna?

Treść umowy alimentacyjnej musi być formalna i powinna zawsze dobrze opisywać indywidualną sytuację stron. Nigdy nie należy zatem korzystać z gotowych szablonów, które mogą przysporzyć więcej kłopotów, niejasności i kolejnych sytuacji spornych. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy adwokatów mających doświadczenie w sprawach rodzinno-opiekuńczych. Dokładnie zapoznają się oni z całą sprawą, a następnie przygotują umowę wraz z różnymi ważnymi dla stron postanowieniami oraz klauzulami. Jakie elementy muszą bezsprzecznie zostać ujęte w umowie alimentacyjnej?

W tego typu umowach nie może zabraknąć precyzyjnie określonych stron oraz innych obowiązków. Dokument musi zawierać też opisy konsekwencji niewywiązania się ze zobowiązań, a także wskazane pouczenia i podstawy prawne. Oczywiście najważniejszą częścią umowy jest zapis wskazujący na czas i warunki obowiązywania porozumienia, a także przypadków, w których przestanie mieć ono moc wiążącą strony (np. ukończenie przez małoletniego 18 roku życia i niepodjęcie dalszej nauki). Prócz tego umowa o alimenty wskazuje wysokość alimentów oraz sposób ich uiszczania.

Coraz częściej elementem takich dokumentów są też dodatkowe klauzule np. dotyczące tego, w jaki sposób mają zostać spożytkowane nadwyżki świadczeń (strona płacąca może wymagać, by dziecko miało opłacone określone zajęcia sportowe czy językowe).

Dlaczego umowę alimentacyjną należy zawrzeć w formie aktu notarialnego?

Ważna zasada dotycząca umów alimentacyjnych mówi o tym, iż powinny być one zawierane w formie aktów notarialnych. Dzięki temu strony zabezpieczają swoje interesy, a wypracowane porozumienie ma taką samą moc prawną, jak w przypadku orzeczenia sądowego. Istotne jest przy tym to, by do umowy alimentacyjnej było załączone oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji strony płacącej. Dlaczego jest to ważne?

Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego i z takim oświadczeniem posiada tytuł egzekucyjny. Oznacza to, że w przypadku zaniechania spłat alimentów istnieje możliwość wystąpienia do sądu po nadanie klauzuli wykonywalności. Odbywa się to bez rozprawy sądowej, a sprawa oddawana jest błyskawicznie do kancelarii komorniczej w celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. W ten sposób umowa alimentacyjna podlega szerokiej ochronie. By jednak nie popełnić żadnych błędów przy jej sporządzaniu, zawsze warto konsultować się z prawnikami. Takie rozwiązanie rekomenduje mecenas Andrzej Babilas z Rybnika.

Jak oznaczane są strony umowy alimentacyjnej?

Stronami umowy alimentacyjnej jest pełnoletni lub małoletni potomek, a także osoba zobowiązująca się do uiszczania alimentów. Dziecko poniżej osiemnastego roku życia ma również swojego reprezentanta, którym jest prawny opiekun. Najczęściej jest to matka wychowująca małoletniego. Warto również dodać, że w jednej umowie o alimenty można zapisać obowiązek alimentacyjny na więcej niż jedno dziecko. Pamiętać wtedy jednak trzeba, o sporządzeniu osobnych warunków umowy dla każdego potomka, a także osobnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz