Artykuł sponsorowany

Czym jest i jak wygląda edukacja domowa?

Czym jest i jak wygląda edukacja domowa?

Edukacja zazwyczaj kojarzy nam się z chodzeniem uczniów do szkoły. Jednak nie jest to jedyna forma nauki, z jakiej mogą korzystać dzieci. Inną coraz bardziej popularną formą jest edukacja domowa. Tym mianem określa się naukę pozaszkolną, czyli edukację dzieci poza systemem i budynkami szkoły. Sprawdź, czym dokładnie jest nauczanie domowe.

Na czym polega domowa edukacja?

Edukacja domowa, jak wspomnieliśmy powyżej, odbywa się poza systemem i budynkami szkoły. Rodzice tym samym biorą w niej na siebie całkowitą odpowiedzialność za kształcenie, wychowanie i uspołecznienie dzieci. Dlatego też ta forma edukacyjna szczególnie w młodszych rocznikach wymaga zaangażowania całej rodziny i podążania za uczniem. Wspierania jego pasji i umożliwiania mu zdobywania wiedzy i rozwoju nie tylko z podręczników. Wobec czego ważnymi elementami procesu edukacji stają są nie tylko uczniowie, ale głównie sami opiekunowie dziecka. Na koniec roku dzieci muszą przystąpić do egzaminów przedmiotowych w szkole, która zgodziła się na nauczanie domowe.

Jak wygląda edukacja domowa w praktyce?

Nauczanie często odbywa się nie tylko w domu z podręczników, ale też w innych przestrzeniach m.in. takich jak: ośrodki kultury, muzea, koła zainteresowań, wystawy lub na warsztatach tematycznych. O ile w klasach I-III jest to czysta przyjemność dla całych Rodzin, to w starszych rocznikach podstawa programowa wymaga już większego zaangażowania w naukę. Dlatego też warto poszukać szkoły, która wspiera rodziny w ED. Dobrym przykładem są tu Pracownicy Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 4 Wesoła Góra z Olsztynka przeznaczonej dla uczniów w edukacji domowej. Informują, że koncentrują się nie tylko na wsparciu edukacji dziecka, ale umożliwią kształtowanie mu własnej osobowości silnie wewnętrznie zmotywowanej i zdolnej do indywidualnego kierowania swoim nauczaniem bez zbędnej presji.

Szkoła Wesoła Góra pokazuje rozmaite drogi i możliwości zdobywania wiedzy, z których mogą korzystać dzieci w edukacji domowej. W tej formie nauczania nauczyciele pełnią funkcję tutorów, których zadaniem jest wspieranie dzieci w nauce, ale i w odkrywaniu oraz rozwoju ich zainteresowań. Wspomniana szkoła organizuje wiele nieobowiązkowych inicjatyw, daje specjalne narzędzia, platformy edukacyjne, materiały, metody i rozwiązania, by nauka nawet w starszych klasach wciąż była przyjemnością dla dziecka.

Czego można nauczyć się dzięki edukacji domowej?

Młodsze roczniki uczestniczą w zajęciach rozwijających kreatywność, czynnie biorą udział, dyskutują między sobą i wspólnie tworzą relacje, pracując interaktywnie nad różnymi tematami. Wykonują na bieżąco prace plastyczne, rozwiązują zadania i grają w gry społeczne. Starsze roczniki biorą udział w panelach dyskusyjnych, gdzie na wzór grup uniwersyteckich rozmawiają o problemach naukowych, sporach historycznych czy też prezentują swoje prace. Uczą się dyskutować, bronić swoich poglądów, opowiadać o swoich pasjach. Obie grupy budują relacje, zdobywają wiedzę w spokojnych warunkach bez presji czasu i to jest bardzo rozwijające dla nich społecznie.

Oczywiście w edukacji domowej obowiązuje podstawa programowa, są też egzaminy, jednakże nie są one stresującym wydarzeniem, lecz okazją do wykazania się. Jak mówią sami pracownicy – staramy się doceniać rozwój edukacyjny dziecka, a nie represyjne go kontrolować w celu wychwycenia braków. Dlatego każdy nasz uczeń po rozpoczęciu edukacji otrzymuje zrozumiałą dla siebie podstawę programową, ciągłe wsparcie, dostęp do platformy i materiałów edukacyjnych oraz oczywiście legitymację, podręczniki i ćwiczenia. Przez cały rok organizowane są dla członków szkoły warsztaty i zajęcia dodatkowe.

Domowa edukacja to ciekawa forma kształcenia się, dzięki której można pokazać dziecku działanie poza schematami nauczania systemowego. Dostępna jest wg ustawy w każdej szkole, natomiast musi wyrazić na nią zgodę dyrektor placówki. Szkoła Wesoła Góra jest bezpłatna i przeznaczona wyłącznie dla rodzin w edukacji domowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz