Artykuł sponsorowany

Czym jest i jak działa siłownik hydrauliczny?

Czym jest i jak działa siłownik hydrauliczny?

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw bez maszyn przemysłowych i budowlanych. Ich zastosowanie znacząco zwiększa efektywność prowadzonych prac oraz poprawia ich bezpieczeństwo. Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych niektórych maszyn są siłowniki hydrauliczne. Jaka jest ich rola? Jakie modele siłowników hydraulicznych są dostępne na rynku? Zapraszamy do lektury!

Siłownik hydrauliczny – co to takiego?

Siłownik hydrauliczny jest elementem każdej maszyny, która służy do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków. Mowa tu np. o koparkach, wywrotkach, ładowaczach czołowych czy żurawiach hydraulicznych. Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny? Mówiąc pokrótce, składa się z trzech podstawowych części – trzonu, tłoczyska i stalowego korpusu roboczego. Siłowniki hydrauliczne można podzielić ze względu na sposób działania. Wyróżniamy wówczas:

  • siłowniki hydrauliczne jednostronne – w których ruch odbywa się w jednym kierunku,

  • siłowniki hydrauliczne dwustronne – w których ruch odbywa się w dwóch przeciwległych kierunkach.

Jak działają jednostronne siłowniki hydrauliczne, a jak modele dwustronne?

Jeśli chodzi o jednostronne siłowniki hydrauliczne, to jak już wspomniano, ich trzon porusza się tylko w jednym kierunku. Potrzebny jest więc element, który spowoduje powrót trzonu do pozycji wyjściowej. W tej roli znakomicie sprawdza się sprężyna. Co wymusza ruch trzonu? Ciecz robocza, która pod dużym ciśnieniem przedostaje się do wnętrza komory cylindra. Powoduje ona ruch trzonu oraz liniowe posuwanie tłoczyska i ściągnięcie sprężyny. Następnie, kiedy ciśnienie cieczy roboczej przestaje wzrastać, wraz z odkształceniem się sprężyny, trzon wraca na swoje miejsce, a ciecz zostaje usunięta z komory.

Siłowniki hydrauliczne dwustronne nie mają sprężyny. Są za to wyposażone w dwie komory robocze. Jak tłumaczy specjalista z firmy Siłovex, która od lat zajmuje się produkcją i naprawą siłowników hydraulicznych – na powstawanie ruchu w modelach dwustronnych wpływa ciśnienie cieczy wewnątrz komór cylindra. Powrotny ruch tłoka odbywa się zaś ze wsparciem hydrauliki otworu zasilanego olejem. W doprowadzaniu i odprowadzaniu cieczy do komory bierze udział rozdzielacz. Siłowniki hydrauliczne dwustronne stosowane są rzadziej niż modele jednostronne. Zazwyczaj wykorzystuje się je przy budowie mostów oraz do produkcji maszyn używanych w budownictwie ciężkim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz