Artykuł sponsorowany

Czym jest fotowoltaika?

Czym jest fotowoltaika?

Energia elektryczna jest niezbędna do codziennego funkcjonowania zarówno gospodarstw domowych, jak i firm czy instytucji. Jej produkcja wiąże się z koniecznością wydobywania surowców i ich kosztownym przetwarzaniem ze szkodą dla środowiska. W poszukiwaniu tanich, odnawialnych źródeł naukowcy i przedsiębiorcy kierują uwagę w stronę energii słonecznej. To właśnie jej wykorzystaniem i przetwarzaniem na prąd zajmuje się fotowoltaika.

 

Fotowoltaika – nauka, technika i instalacje solarne

 

Pojęcie fotowoltaiki jest stosunkowo szerokie, gdyż utożsamia się je zarówno z dziedziną nauki, jak i z określoną technologią. Pod tą nazwą często też znajdziesz instalacje solarne (fotowoltaiczne), czyli ostatnie ogniwo w długim łańcuchu – od badań nad możliwościami wykorzystania energii słonecznej, przez projektowanie i budowę paneli, po bezpośredni montaż systemów solarnych na dachach domów jednorodzinnych.

 

Przedmiotem zainteresowania fotowoltaiki jako nauki czy techniki jest energia słońca oraz jej potencjał, który wykorzystuje się do produkcji taniej energii elektrycznej. Poza niewątpliwą zaletą, jaką jest niska cena prądu dostarczanego przez solary, jest to również technologia w pełni ekologiczna. Przy produkcji nie wykorzystuje się surowców kopalnych, nie degraduje się środowiska, a wytwarzanie energii elektrycznej nie wiąże się z emisją zanieczyszczeń.

 

Dlaczego warto mieć własną elektrownię słoneczną?

 

Do produkcji prądu z energii słonecznej jest niezbędna instalacja fotowoltaiczna. Inwestycja w taki system jest jednorazowa i chociaż trzeba wyłożyć na nią spore środki, to zainteresowanym pomagają różne formy dofinansowania. Poza tym dzięki niskiej cenie 1 kWh energii inwestycja zwraca się już po kilku latach i właściciel może korzystać z prądu za darmo. Konieczne jest jedynie odpowiednie dobranie komponentów tak, aby system był dopasowany wydajnością do zapotrzebowania gospodarstwa.

W tym celu warto sięgnąć po usługi specjalistów z firmy AB Serwis, którzy nie tylko doradzą, ale również wykonają kompletny montaż instalacji oraz pomogą w uzyskaniu odpowiedniego dofinansowania. Atutami, które przemawiają za wyborem własnej elektrowni na dachu, są przede wszystkim:

  • znaczne obniżenie rachunków za prąd,
  • uniezależnienie się od dostaw energii od firm zewnętrznych,
  • stałe koszty miesięczne, bez ryzyka podwyżek czy zmiany taryfy,
  • trwałość i bezawaryjność systemu w okresie około 30 lat,
  • bardzo niskie koszty eksploatacji,
  • bezobsługowość.

 

Analizując zalety fotowoltaiki, nie można zapomnieć o tym, że jest ona przykładem nowoczesnego trendu oraz ekologicznego myślenia. Dlatego też elektrownia słoneczna na dachu znacznie podnosi wartość nieruchomości w przypadku jej sprzedaży. W dużych gospodarstwach właściciel może też zainwestować w większy system solarny i odsprzedawać nadwyżkę prądu do zewnętrznego dystrybutora.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz