Artykuł sponsorowany

Czym jest formowanie wtryskowe stosowane w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Marcin Sochacki?

Czym jest formowanie wtryskowe stosowane w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Marcin Sochacki?

Technologia formowania wtryskowego należy do najbardziej wydajnych i najpowszechniejszych metod wykorzystywanych w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Pozwala ona na produkcję wysokiej jakości elementów o najróżniejszych, niekiedy skomplikowanych, kształtach w sposób bardzo wydajny i ekonomiczny. Na czym zatem polega formowanie wtryskowe stosowane w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Marcin Sochacki? Jakie są jego zalety?

Kilka słów o formowaniu wtryskowym

Formowanie wtryskowe jest jednym ze sposobów nadawania kształtu przedmiotom z tworzyw sztucznych poprzez wtryskiwanie materiału termoplastycznego, w postaci płynnej lub uplastycznionej, do specjalnie zaprojektowanej formy. Zanim jednak rozpocznie się produkcja elementów z tworzyw sztucznych, musi powstać odpowiednia masa, mająca w początkowej fazie postać granulek lub specjalnej krajanki. Dopiero po nagrzaniu zmienia swoją konsystencję, co pozwala na wtryśnięcie jej pod wysokim ciśnieniem do zamkniętej formy. Kolejnym krokiem jest ogrzewanie lub schłodzenie formy, co zależy od rodzaju tworzyw użytych przy produkcji. Mogą być one termoutwardzalne lub termoplastyczne, zaś samo wystygnięcie masy w formie kończy fazę tworzenia przedmiotu tzw. wypraski.

Budowa wtryskarki

Proces formowania wtryskowego opiera się na współdziałaniu urządzenia wtryskującego, tzw. wtryskarki i podpiętej do niej formy wtryskowej. Wtryskarka jest maszyną, która ma za zadanie wtłoczenie masy tworzywa sztucznego do gniazda formy. Współcześnie stosowane są przeważnie wtryskarki ślimakowe, zastępujące wcześniej wykorzystywane wtryskarki tłokowe, których użycie wiązało się z problemem uzyskania jednorodnego temperaturowo uplastycznionego tworzywa.

Wykorzystując formowanie wtryskowe, na całym świecie wytwarza się szeroki wachlarz różnego rodzaju wyrobów. Począwszy od bardzo małych elementów konstrukcyjnych, niedużych przedmiotów codziennego użytku lub opakowań, po wielkie, skomplikowane elementy, na przykład części nadwozi samochodowych, skrzynie i wiele innych.

Formowanie wtryskowe – dlaczego warto?

Na popularność tej metody, umożliwiającej kształtowanie tworzyw sztucznych, wpłynęło niewątpliwie wiele jej zalet, z których wymienić należy:

  • precyzję i estetykę – w tym procesie występuje bardzo mały, bądź żaden udział obróbek wykańczających oraz wysoka jakość gotowych produktów, a także powtarzalność ich kształtów i wymiarów,

  • wydajność i szybkość – pojedynczy proces wytwarzania, nawet najbardziej skomplikowanych wyrobów, trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund,

  • możliwość pełnej automatyzacji procesu produkcyjnego – co w przypadku firm zajmujących się wytwarzaniem elementów z tworzyw sztucznych, takich jak Zakład Przetwórstwa Tworzyw Marcin Sochacki, przekłada się na niską pracochłonność wytworzenia oraz możliwość masowej produkcji.

Ważny jest także aspekt ekologiczny.

W porównaniu z obróbką metali, mamy tu do czynienia ze znacznym zmniejszeniem liczby operacji technologicznych, mniejszym zużyciem energii bezpośredniej i wody oraz niską emisją związków szkodliwych dla otoczenia. Tworzywa sztuczne to materiały, które, choć znane od stosunkowo niedawna, stały się wręcz niezbędne w naszym życiu, a dzięki coraz nowocześniejszym procesom produkcyjnym z roku na rok jeszcze bardziej będą się one przyczyniać do oszczędności energii i innych zasobów naturalnych.

Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych działa w Gliwicach od 1995 roku. Firma specjalizuje się w wtrysku tworzyw termoplastycznych, takich jak PS, PP, PA, ABS, POM, PVC i PC. Oferuje kompleksowe usługi wsparcia na każdym etapie produkcji formy wtryskowej i elementów z tworzywa sztucznego. Dzięki doradztwu i wykonaniu prób wyrobu firma gwarantuje produkty o wysokiej jakości dla podmiotów z różnych branż, takich jak AGD, elektronika, elektrotechnika, produkcja opakowań, budownictwo i zabawki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz