Artykuł sponsorowany

Czym jest filtr fazy ciekłej i lotnej i jakie funkcje pełni w instalacjach LPG?

Czym jest filtr fazy ciekłej i lotnej i jakie funkcje pełni w instalacjach LPG?

Filtry fazy ciekłej i lotnej decydują o czystości mieszanki dostarczanej do wtryskiwaczy. To właśnie dzięki filtrom paliwo gazowe jest właściwie oczyszczone z różnego rodzaju zabrudzeń, które mogą negatywnie wpływać na działanie silnika. Warto przestrzegać odpowiednich terminów ich wymiany, aby przedłużyć żywotność całej instalacji. W zależności od typu instalacji i rodzaju silnika zużycie tych podzespołów przy tym samym przebiegu może być różne.

Filtr fazy ciekłej w instalacji LPG. Jaką pełni funkcję?

Zasadniczo, filtr fazy ciekłej to niezależny element instalacji LPG. Jest to komponent z tworzywa sztucznego lub metalu, w którym umieszczona jest pofałdowana bibułka nasączona żywicami będąca medium filtracyjnym. Filtry mogą mieć różną wielkość, długość i średnicę. Filtr fazy ciekłej stanowi pierwszy element oczyszczający mieszankę gazową z niepożądanych substratów. Najczęściej są to substancje oleiste, jak na przykład grafit, rdza i metalowe opiłki, które nie powinny przedostawać się do silnika. Przyspieszają bowiem zużywanie się poszczególnych części LPG i wpływają na jakość spalania mieszanki. Dobrej jakości filtry fazy ciekłej można kupić w AG Sklep, który prowadzi sprzedaż online .

Filtr fazy lotnej w instalacji LPG. Podstawowe informacje

Wstępnie oczyszczone paliwo trafia do reduktora, gdzie ulega rozprężeniu i zmienia się jego stan skupienia. Gazowa mieszanka podlega dalszemu klarowaniu w filtrze fazy lotnej, jeszcze przed trafieniem do wtryskiwaczy. Filtry LPG fazy gazowej wykazują wrażliwość na występujące w mieszance zanieczyszczenia, które ulegają odseparowaniu. Filtry puszkowe wymienia się na nowe przy każdym przeglądzie. Są to plisy zbierające zanieczyszczenia zamknięte w metalowej obudowie. Filtry odstojnikowe łączą różne formy filtracji, a przy przeglądzie wymienia się jedynie wewnętrzny wkład.

Rola filtrów LPG

Zarówno filtr fazy ciekłej, jak i filtr fazy lotnej chronią instalację LPG przed poważnym uszkodzeniem spowodowanym nieodseparowanymi cząstkami w mieszance gazowej. Wadliwie działający filtr daje o sobie znać poprzez nieregularną pracę silnika. Zapchany filtr powoduje niekontrolowane szarpnięcia pojazdem na skutek utraty mocy silnika oraz większe spalanie. Prawidłowo działające filtry LPG poprawiają pracę całego układu i przekładają się na wydajność pracy instalacji LPG. Zaleca się ich wymianę raz w roku lub po przejechaniu maksymalnie 15 tysięcy kilometrów.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz