Artykuł sponsorowany

Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

Wiele kobiet cierpi podczas miesiączki na silne bóle brzucha. Często jesteśmy też przekonane, że tak już musi być. Tymczasem dolegliwości tego rodzaju mogą świadczyć o obecności poważnej choroby, jaką jest endometrioza. Dlatego, zamiast stosować ogólnodostępne środki, warto udać się na wizytę do ginekologa. Poniżej przedstawiamy, jak przebiega to schorzenie oraz na czym polega jego leczenie.

Przyczyny i rozwój endometriozy

Podczas miesiączki błona śluzowa wyściełająca jamę macicy ulega złuszczeniu i zostaje wydalona z organizmu. U kobiety chorej na endometriozę, inaczej gruczolistość zewnętrzną, ten sam typ tkanek pojawia się również poza macicą. Ogniska występować mogą na jajowodach, jajnikach, otrzewnej pokrywającej macicę i jamę brzuszną, a także w pobliżu moczowodów. Niekiedy obserwowane są również w jelitach, a nawet płucach. Co ważne, reagują one na zmiany w stężeniu hormonów i zachowują się tak samo, jak tkanka macicy podczas menstruacji. Co miesiąc krwawią, co prowadzi do rozwoju torbieli endometrialnych. To natomiast wywołuje miejscowy stan zapalny, którego efektem są liczne zrosty. Wraz z upływem czasu powoduje to coraz większe uszkodzenie narządów miednicy mniejszej.

Lekarzom nieznane są przyczyny endometriozy. Jej rozpoznanie utrudnia dodatkowo bezobjawowy lub mało specyficzny przebieg. Pojawić się mogą między innymi dolegliwości układu pokarmowego, plamienia przedmiesiączkowe, a także ból w okresie około menstruacyjnym czy ciągły, zlokalizowany w okolicy krzyżowej. Bolesne może być ponadto współżycie, oddawanie moczu czy stolca. Torbiele na jajnikach to niezbity dowód na obecność tej choroby. Ich wykrycie jest możliwe za pośrednictwem badania USG przeprowadzonego w gabinecie ginekologicznym doktor Danuty Kardzis. Dalszy proces leczenia po postawieniu diagnozy zależeć będzie od stopnia zaawansowania zmian endometrialnych.

Skuteczne leczenie ginekologiczne

Podstawową metodą stosowaną w przypadku endometriozy jest leczenie farmakologiczne. Przyjmowanie leków trwa około roku, a jednym z efektów jest zanik jajeczkowania, przez co ta forma terapii nie jest zalecana, jeśli kobieta stara się zajść w ciążę. Alternatywne rozwiązanie stanowi leczenie operacyjne. Proponowane jest pacjentkom cierpiącym na niepłodność w przebiegu endometriozy, endometriozy głębokonaciekającej czy torbieli endometrialanych jajników – jeśli ich średnica jest większa niż 3-4 centymetry. Zabieg pozwala usunąć ogniska choroby, zrosty oraz wspomniane torbiele. Kobiety planujące poczęcie dziecka powinny podejmować próby po zakończeniu procedury. Brak rezultatów wskazuje bowiem na konieczność podjęcia leczenia niepłodności.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz