Artykuł sponsorowany

Czym jest dokument SAD i jak się go sporządza?

Czym jest dokument SAD i jak się go sporządza?

W dobie wciąż postępującej globalizacji, zarówno eksport, jak i import bardzo dużej ilości różnych towarów jest naturalnym zjawiskiem. Aby móc dopełnić wszelkich formalności związanych z odprawą, konieczne jest wypełnienie przez agencję celną dokumentu SAD, czyli Jednolitego Dokumentu Administracyjnego. Sprawdź, co jeszcze dokładnie trzeba wiedzieć na temat tego statycznego dokumentu celnego oraz wywozu i przywozu towarów do Polski.

Czym dokładnie jest dokument SAD?

Współczesny świat cechuje się nie tylko stosowaniem coraz to nowszych technologii produkcyjnych, ale także nieustannie postępującą globalizacją, która sprzyja rozkwitowi importu i eksportu różnych towarów do wielu państw. Aby zarówno przywóz i wywóz towarów był w pełni bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, każdy przedsiębiorca musi zadbać o wszystkie formalności. Najważniejszy pełniący funkcję wniosku o wszczęcie postępowania celnego jest dokument SAD (z języka angielskiego Single Administrative Document), czyli Jednolity Dokument Administracyjny. Innymi słowy jest to zgłoszenie celne, które musi być wypełnione przez organ posiadający uprawnienia, czyli agencję celną o lokalizacji adekwatnej do siedziby firmy importującej lub eksportującej dane towary. Jest to niezbędny dokument przy przeprowadzaniu czynności związanych z odprawą celną i jest wykorzystywany bezwzględnie do wszystkich rodzajów produktów czy towarów, przekraczających granicę, bez względu na ich pochodzenie.

Jak sporządza się dokument SAD?

W Polsce dokument ten obowiązuje od 1998 roku i dotyczy towarów przywożonych zza granicy Unii Europejskiej. Wewnątrz wspólnoty członków obowiązuje wspólny obszar celny, dzięki czemu przepływ towarów na terenie jest znacznie uproszczony. Sam dokument SAD wszedł w życie znacznie wcześniej na mocy Konwencji o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym z dnia 20 maja 1987 r. i zastąpił sześć innych ważnych dokumentów, aby całą procedurę częściowo ułatwić i przyśpieszyć.

Formularz SAD składa się z 8 kart, które są stasowane w zależności od rodzaju procedury, czyli np. czy towar jest wywożony z kraju, (dotyczy karty 1,2,3) czy konieczne jest potwierdzenie unijnego statusu towarów (kart 4 i 5), a także czy jest importowany (karty 6,7 i 8). Wzór formularza dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów i na chwilę obecną jest wysyłany drogą elektroniczną do systemów celnych jako komunikaty podpisane specjalnym kluczem do bezpiecznej transmisji danych. Aby móc wypełnić dokument zgłoszenia celnego SAD, koniecznie jest posiadanie odpowiednich uprawnień i dany podmiot musi być wpisany na listę agentów celnych Ministerstwa Finansów. Sporządzaniem dokumentów SAD zajmuje się doświadczona agencja celna Prima Robert Kowalewski i Alicja Czemiel z Ełku w województwie warmińsko-mazurskim.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz