Artykuł sponsorowany

Czym jest audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego?

Czym jest audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego?

Przy realizacji różnego rodzaju inwestycji budownictwa liniowego, lub komercyjnego, gospodarczego, publicznego i handlowego, wpływającego na trasy miejsce/pozamiejskie, ważne jest przeprowadzanie tzw. audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego BRD. Dowiedz się, na czym one polegają!

Audyt BRD

Audyt BRD to działania mające przede wszystkim określić działanie istniejącej już drogi, między innymi pod kątem organizacji ruchu, w celu określenia, czy nie należy wprowadzić odpowiednich usprawnień – np. sygnalizacja świetlna wahadłowa. Opracowania te, są również ważne przy inwestycjach budowy dróg oraz ich modernizacji, a także napraw.

Według norm prawnych, tego typu działania, muszą być zawsze wykonywane w celu uzyskania pozwolenia na budowę/przebudowę drogi, a także przy wydawaniu zgody na jej użytkowanie. Audyt BRD, jest zatem często wykonywany oficjalnie przy jednej inwestycji, na potrzeby administracyjno-prawne, dwukrotnie. Można również zaliczyć „nieoficjalne” audyty, dotyczące odbioru kolejnych etapów inwestycji, w celu określania, czy jest ona pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego dobrze realizowana.

Najważniejsze cele audytów BRD

Do najważniejszych celów audytów BRD, zalicza się minimalizację ryzyka i konsekwencji wypadków drogowych, na które mogą mieć wpływ rozwiązania w projekcie drogowym w danym miejscu lub pobliskiej sieci drogowej, a także minimalizacja potrzeb ewentualnych prac naprawczych po zrealizowaniu konkretnego projektu. Jeśli chodzi o założenia inwestorskie, działania badawcze, mogą przynieść znacznie obniżone koszty realizacji inwestycji, a także uniwersalne – stosowane przez daną firmę budowlaną – i nowoczesne praktyki wykonawcze, dążące ku tworzeniu bezpiecznych dróg.

Audyt BRD w pigułce

Prace dotyczące audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w uproszczeniu dzielą się na cztery części. Pierwszą z nich, są prace studialne, na które składają się tzw. studium korytarzowe oraz studium techniczne, ekonomiczne i środowiskowe. Etap drugi to koncepcja programowa, a trzeci stanowi, już projekt budowlany, oraz projekt organizacji ruchu. Ostatnia części audytu BRD to ocean stanu obiektu przed oddaniem do użytku i porównanie go, do stanu określonej trasy, po upływie wskazanego czasu eksploatacji.

Jakie podmioty wykonują audyty BRD?

Audyty BRD wykonują niezależni eksperci drogownictwa, a także prawa i administracji. Są to często specjaliści, którzy prowadzą biura, wykonujące złożone projekty organizacji ruchu. Warto zatem zauważyć, że muszą oni posiadać także szeroką wiedzę ekonomiczną, logistyczną, czy architektoniczną oraz urbanistyczną. Jednego z najlepszych polskich ekspertów, znajdziesz między innymi w firmie Projekt Organizacji Ruchu Mariusz Grzesica, która rocznie wykonuje przeszło nawet 100 projektów! Z listą działań tejże pracowni, która wykonywana była na terenie województw śląskiego, opolskiego, czy małopolskiego, można zaś zapoznać się na nowoczesnej stronie www.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz