Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się zgryz głęboki i jak przebiega jego leczenie?

 Czym charakteryzuje się zgryz głęboki i jak przebiega jego leczenie?

Wady zgryzu to we współczesnym świecie dość powszechny problem, z którym borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Należy jednak pamiętać, że wady tego typu to zróżnicowana grupa, gdzie jednym z najpopularniejszych problemów jest tzw. zgryz głęboki. Jest to wada, która nieleczona może prowadzić do rozwoju wielu powikłań, w tym także do zmian w wyglądzie twarzy. Warto zatem wiedzieć czym jest, jak powstaje oraz jak prawidłowo leczyć głęboki zgryz?

Zgryz głęboki bez tajemnic

Wady zgryzu, jako zróżnicowana grupa problemów, podlegają określonym podziałom. Wyróżnić tu zatem należy wady poprzeczne (zaburzenia we wzroście na szerokość), wady dotylne i doprzednie, (zaburzenia we wzroście na długość) i wady z rozległymi zmianami w odniesieniu do trzech płaszczyzn przestrzennych. W przypadku zgryzu głębokiego mamy do czynienia z tzw. wadami pionowymi (zaburzenia we wzroście na wysokość – w odniesieniu do płaszczyzny poziomej). Jest to zatem wada objawiająca się nadmiernym nagryzem pionowym, a co za tym idzie w tym przypadku zęby górne nachodzą na zęby dolne, bardziej niż ma to miejsce u pacjentów z prawidłowym uzębieniem. Nie należy również zapominać, że problemy tego typu często współwystępują z innymi zaburzeniami ortodontycznymi (może to być np. symptom tyłozgryzu). Stąd też zgryz głęboki wymaga pomocy doświadczonego ortodonty, takiego jak Katarzyna Skorek-Stachnik Prywatna Praktyka Stomatologiczna Ortostom. Wynika to z faktu, że u pacjenta z takim schorzeniem może dojść do uszkodzenia dziąseł lub rozwinąć się mogą choroby przyzębia. Pojawienie się zgryzu głębokiego to wada, którą oprócz charakterystycznego zachodzenia zębów szczęki na zęby żuchwy, można podejrzewać także gdy u pacjenta występują np. trudności ze spożywaniem pokarmów (problemy z gryzieniem i żuciem), stłoczenia i występowanie nieregularnych przestrzeni między zębami lub gdy pojawiają się problemy z wymową niektórych głosek (np. c, ć, s, ś, cz, dz, dż).

Rodzaje zgryzu głębokiego i jego przyczyny

Zgryz głęboki można podzielić także ze względu na stopień zaawansowania na:

  • całkowity – charakteryzujący się głębokim nagryzem w odcinku przednim, któremu towarzyszą niskie wyrostki zębodołowe w odcinkach bocznych oraz skrócenie odcinka szczękowego,

  • częściowy – gdzie występuje zwiększenie nagryzu pionowego zębów siecznych, ale budowa żuchwy jest prawidłowa,

  • rzekomy – którego przyczyną nie są zaburzenia w okresie rozwojowym, ale utraty uzębienia lub zniszczenia powierzchni żujących zębów bocznych.

Przyczyny zgryzu głębokiego mogą być dość zróżnicowane. Najczęściej jednak są to dziedziczne predyspozycje, nieprawidłowy rozwój narządu żucia lub niewłaściwe nawyki (np. zbyt długie korzystanie ze smoczka czy ssanie kciuka).

Leczenie zgryzu głębokiego

Prawidłowe zdiagnozowanie zgryzu głębokiego pozwala podjąć odpowiednie kroki umożliwiające zniwelowanie tego problemu. Należy jednak pamiętać, że leczenie zgryzu głębokiego przeprowadza się z wykorzystaniem różnych metod ortodontycznych, przy czym dość często specjaliści rekomendują leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu. Oczywiście zależnie od stopnia zaawansowania wady można zastosować także inne terapie, takie jak: przemieszczenie zębów (intruzję), powiększenie wysokości zębowo-wyrostkowych w tylnym odcinku żuchwy (wydłużenie korony klinicznej zębów), czy wychylenie zębów w celu zmniejszenia nagryzu pionowego.

Zgryz głęboki może prowadzić do powstania wielu powikłań, także do rozwoju nieestetycznie wyglądających zmian w obrębie twarz. Nie należy zatem bagatelizować tego typu problemów i warto je jak najwcześniej skonsultować z doświadczonym ortodontą, co pozwoli uniknąć różnorodnych, niekiedy dość poważnych, komplikacji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz