Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się spawanie metodą MIG/MAG?

Czym charakteryzuje się spawanie metodą MIG/MAG?

Spawanie MIG/MAG jest określane również mianem łączenia łukowego metali w osłonie gazów ochronnych. Wyróżnia się spawanie w osłonie gazów aktywnych (MAG) i w osłonie gazów obojętnych (MIG). Spawalnictwo MIG/MAG jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod łączenia. Pozwala na uzyskanie szczególnie dużych prędkości spawania. Nie wiesz, na czym dokładnie polega ten proces i gdzie się sprawdzi? Dowiesz się tego z artykułu.

Na czym polega spawanie metodą MIG/MAG?

Podczas spawania MIG/MAG źródło prądu generuje impuls elektryczny, który powoduje powstanie łuku pomiędzy spawanym elementem a drutem spawalniczym podawanym z uchwytu spawalniczego. Łuk stapia spawany drut i materiał. W taki sposób powstaje spoina. Nieprzerwanie podajnik drutu podaje drut spawalniczy za pośrednictwem uchwytu spawalniczego. Z tego uchwytu dostarczany jest również gaz osłonowy.

Metody MIG i MAG są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych technik spawania. Profesjonalne spawanie stali konstrukcyjnej, kwasoodpornej i aluminium oferują firmy budowlane i spawalnicze, takie jak mi.in., Budmar z Gomunic.

Jakie zastosowanie ma metoda MIG/MAG?

Metoda MIG jest stosowana do spawania aluminium, magnezu i innych metali nieżelaznych i ich stopów. Z kolei technika MAG jest używana do łączenia stali konstrukcyjnych niskostopowych i wysokostopowych.

Spawanie półautomatem (migomatem) jest wykorzystywane niemal we wszystkich gałęziach przemysłu spawalniczego. Stosuje się je do wytwarzania konstrukcji stalowych, rurociągów i zbiorników ciśnieniowych. Przydaje się również w branży remontowej oraz konserwacyjnej. Półautomaty spawalnicze są często używane w przemyśle obróbki blach cienkich, szczególnie w branży samochodowej oraz przemyśle drobnym. Migomaty są także powszechnie stosowane do prac domowych lub hobbistycznych.

Czym różni się metoda MIG/MAG od TIG?

Metody MIG/MAG i TIG to dwa sposoby na uzyskanie stabilnej spoiny o wysokiej jakości i czystości. TIG podobnie jak MIG/MAG polega na wytworzeniu łuku elektrycznego. Łuk osiąga się jednak przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie stworzonej z gazu obojętnego.

Metoda TIG w porównaniu do MIG/MAG nie wymaga czyszczenia po zakończeniu spawania i nie ma wtrąceń. Dzięki temu pozwala na łączenie ze sobą stali nierdzewnej oraz innych metali, które potrzebują neutralnego gazu ochronnego. W TIG można używać prądu przemiennego lub stałego. W sytuacji używania prądu stałego wykorzystuje się biegun ujemny na elektrodzie wolframowej, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia termicznego. 

Opracowanie:
Kletnia, Wschodnia 16
tel. 503 126 966
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz