Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się progresywny układ centralnego smarowania?

Czym charakteryzuje się progresywny układ centralnego smarowania?

W niewielkich maszynach i urządzeniach doskonale sprawdza się progresywny układ centralnego smarowania. Dzięki prostej konstrukcji jest on świetnym sposobem na redukcję ewentualnych kosztów poniesionych na układ. Łatwa budowa sprzyja też możliwości ciągłego monitorowania funkcjonowania pracy, co z kolei przyczynia się do szybkiej eliminacji poszczególnych usterek. Czym jeszcze charakteryzuje się progresywny układ centralnego smarowania i gdzie dokładnie znajduje on swoje zastosowanie?

Ciągła praca układu

Stosowanie skomplikowanych rozwiązań w wielu przypadkach ma sens, jednak ograniczenie poszczególnych komponentów oraz uproszczenie ich funkcjonowania daje również znaczące korzyści. Dlatego progresywny układ centralnego smarowania jest świetnym, często stosowanym rozwiązaniem – jego wykorzystanie zależy jednak od kilku czynników. Przede wszystkim zaleca się go do układów posiadających maksymalnie 200 punktów smarowania. Jego wydajność daje możliwość zastosowania go jedynie wtedy, gdy zapotrzebowanie na środek smarny jest średnie lub niewielkie. Progresywny układ centralnego smarowania dostępny w asortymencie firmy Gacol charakteryzuje wysoka jakość wykonania, dzięki czemu może on pracować zarówno okresowo, jak i ciągle. Z tego powodu stosuje się go np. do smarowania pojazdów, takich jak ciągniki czy autobusy. Świetnie sprawdza się on również w roboczych maszynach jezdnych, tj.: koparki, ładowarki, a także innego typu maszynach budowlanych i górniczych. Jak dokładnie działa?

Istotna funkcja pompy

W progresywnym układzie centralnego smarowania jednym z głównych elementów odpowiadających za funkcjonowanie całości jest pompa. W zależności od potrzeb i wymagań klienta może być ona zarówno ręczna, jak i pneumatyczna oraz elektryczna (ta ostatnia jest wybierana najczęściej). Pompa połączona jest z rozdzielaczem pierwszego rzędu przez specjalny przewód. Środek smarny rozdzielany jest stopniowo i we właściwy sposób do rozdzielacza drugiego rzędu i – jeśli zachodzi taka potrzeba – kolejnych. Istotną funkcję pełni rozdzielacz progresywny. To właśnie dzięki niemu sekcje wykonują następny cykl roboczy tuż po wykonaniu takiego cyklu w poprzedniej sekcji. Warto wiedzieć, że dzięki możliwościom, które oferują najlepsi dystrybutorzy progresywnych układów centralnego smarowania, wykorzystywać można rozdzielacze o określonej wydajności. Dawkowanie środka smarnego w takim wypadku jest więc bardzo precyzyjne. Należy jednak zadbać o to, by układ skonstruowany był przez renomowanego producenta. Daje to gwarancję jego odpowiedniej wydajności oraz długiej żywotności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz