Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się instalacja gazowa?

Czym charakteryzuje się instalacja gazowa?

Współcześnie wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie domów jednorodzinnych  i wielorodzinnych gazem. Dlaczego? Ponieważ jest ono bardzo komfortowym oraz bezobsługowym rozwiązaniem. Część z nas jednak boi się tego rozwiązania – niesłusznie. Pamiętajmy, że jeżeli montaż instalacji gazowej zostanie poprawnie wykonany, to będzie ona bezpieczna dla domowników. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, dowiedzmy o niej nieco więcej!

Poznaj rodzaje instalacji gazowej

Instalacje gazowe można podzielić ze względu na rodzaj dystrybucji do domu:

  • na gaz ziemny – wykorzystanie tej metody grzewczej jest możliwe tylko i wyłącznie, gdy mamy wykopaną i założoną sieć instalacji gazowej przy budynku;
  • na gaz płynny, zwany również LPG – znajduje się w zbiorniku na zewnątrz domu i nie wymaga podłączenia do sieci. Jednak sposób ten jest uznawany za dość kosztowny.

Jakie wymagania należy spełnić, aby zamontować instalację gazową?

Decyzję o rodzaju ogrzewania budynku, warto podjąć przed rozpoczęciem załatwiania formalności związanych z pozwoleniem na budowę domu. W tym celu należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej z wszystkimi właściwymi załącznikami. Gdy już uzyskamy wszystkie zgody, to możemy zawrzeć umowę przyłączeniową, która jest podstawą do rozpoczęcia prac projektowych. Pamiętajmy, że bez prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę nie można rozpocząć budowy przyłącza. Co więcej, instalacja gazowa musi zostać wykonana zgodnie z projektem i warunkami oraz przez firmę posiadającą odpowiednie uprawnienia energetyczne w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych taką jak Almar Natomiast jeżeli sprawa zostanie rozpatrzona negatywnie, to warto rozważyć założenie alternatywnych źródeł ogrzewania np. pompy ciepła z instalacją solarną.

Czy decydując się na ogrzewanie gazowe, muszę posiadać w domu kotłownię?

Zdecydowanie najlepszym miejscem na umieszczenie kotła gazowego jest kotłowania, ale nie reguluje tego żadna ustawa. Na szczęście, współczesne modele pieców nie zajmują dużo miejsca i bardzo często są wiszące, więc można śmiało ustawić je również w piwnicy. Jednak najlepiej podejmować tego typu decyzje na etapie projektowania instalacji gazowej. Dlatego, że w nowych budynkach minimalna wysokość pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł to 2.2 m i należy je wyposażyć w niezamykany otwór nawiewny o pow. 200 cm2, który zakłada się ok. 30 cm nad podłogą.

Jakie elementy składają się na instalację gazową?

Kluczowymi elementami instalacji gazowej są: rury miedziane lub stalowe, złączki, obejmy, otwory rewizyjne, armatury czerpalna i regulacyjna, gazomierze, osprzęt uszczelniający i ochronny oraz reduktory ciśnienia. Jeżeli zostaną one odpowiednio połączone ze sobą, to zapewnią nam bezpieczeństwo w użytkowaniu. Bardzo ważne również jest zrobienie próby szczelności. Zapis o tym znajduje się w przepisach prawnych i pod żadnym pozorem nie można jej pominąć.
Opracowanie:
Ornontowice, Zwycięstwa 201
tel. 501 316 234
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz