Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się tarcze lamelowe?

Czym charakteryzują się tarcze lamelowe?

Obecnie dostępne są różnorodne materiały ścierne, które umożliwiają skrawanie, szlifowanie i polerowanie. Mogą one przybierać rozmaite formy, np. rolek papieru, bloczków czy tarcz. Specyficznym rodzajem są tarcze lamelowe nazywane też tarczami listkowymi, ściernicami lamelowymi albo ściernicami listkowymi. Jak wyglądają, jakie mają właściwości i czemu służą?

Tarcze lamelowe – charakterystyka

Tarcze lamelowe to materiał ścierny wykonany z pasków płótna ściernego, które zamocowane są do elementu zapewniającego im sztywność i odpowiednie ułożenie. W zależności od tego, jak paski (listki, lamelki) są położone, wyróżnia się różne typy tarcz: trzpieniowe, nasadzane i talerzowe. Z nich wszystkich tarcze talerzowe wyglądają najbardziej znajomo nawet dla laików, przypominają bowiem zwykłe płaskie tarcze ścierne wykonane z jednego kawałka papieru albo płótna. O opisanie ściernicy listkowej talerzowej poprosiliśmy eksperta, który reprezentuje firmę Toral oferującą artykuły ścierne:

Tarcza listkowa składa się z zachodzących na siebie lamelek wykonanych z płótna ściernego, rozchodzących się ze środka tarczy i tworzących koło.  Płótno jest przyklejone do podkładu zapewniającego sztywność. Podkład może być wykonany z plastiku albo włókna szklanego.

Możliwe są także inne sposoby zamocowania listków. W przypadku tarcz trzpieniowych lamelki mocowane są promieniście wokół osi trzpienia. Tarcze listkowe nasadzane są zbudowane podobnie, jednak inaczej mocuje się je do urządzenia.

Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od zwykłych tarcz ściernice lamelowe są wrażliwe na prędkość obrotów urządzenia. Lamelki pracują różnie w zależności od częstotliwości obrotów, więc należy je dostosować do wybranej tarczy ściernej.

Mocne strony ściernic lamelowych

Ściernice listkowe to krok do przodu w dziedzinie artykułów ściernych. Mają one wiele zalet, których pozbawione są starsze rozwiązania. Przede wszystkim pracuje się z nimi szybciej, ponieważ wykazują wyższą skuteczność ścierania. Na wydajność pracy wpływa także fakt, że są lżejsze. Nie wymagają dużej siły docisku, więc są też łagodniejsze dla obrabianego materiału. Siłą tarcia jest niższa, a odprowadzenie ciepła lepsze, więc tworzy się niższa temperatura niż przy typowych tarczach. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odbarwień i innych uszkodzeń wynikających z przegrzania.

To, co kluczowe w tarczach lamelowych, to fakt, że jednocześnie zdzierają i szlifują. Nie trzeba więc dzielić pracy na etapy. Przy wysokiej skuteczności zdzierania zapewniają jednocześnie dobrą jakość szlifu, co skraca obróbkę. Przy tym wszystkim tarcze lamelowe, w odróżnieniu od zwykłych, mają te same właściwości ścierne niezależnie od stopnia zużycia. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz