Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się przenośniki rolkowe i gdzie mają zastosowanie?

Czym charakteryzują się przenośniki rolkowe i gdzie mają zastosowanie?

Przenośniki rolkowe grawitacyjne i napędzane mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych procesach produkcyjnych czy przetwórczych. Służą do przemieszczania różnych towarów o stałych i zwartych kształtach, jak np. kartonów, pudełek, opakowań, a także płodów rolnych. Połączenie przenośników rolkowych z sterownikami, sprawia, że można tworzyć cale linie technologiczne dla wielu branż. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

Budowa i działanie przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe grawitacyjne i napędzane znalazły niezwykle szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu przetwórczego oraz produkcyjnego. Pozwalają na zorganizowanie i zautomatyzowanie, a także połączenie bardzo wielu procesów technologicznych, które dzięki przenośnikom mogą odbywać się w jednym ciągu. Przenośniki rolkowe wyróżniają się prostą, a co za tym idzie również niezawodną konstrukcją, która pozwala przy ponoszeniu stosunkowo niskich kosztów eksploatacyjnych, przemieszczać ciężkie ładunki o zwartej budowie. W przeciwieństwie do stosowania różnych dźwigów czy innych systemów wewnętrznego transportu produktów, użycie przenośników pozwala zaoszczędzić energię, upłynnić prace produkcyjne i załadowcze, a także polepszyć warunki pracy dla osób zatrudnionych. Ponadto, dzięki przenośnikom rolkowym można w stosunkowo prosty sposób tworzyć rozbudowane systemy przemieszczania różnorodnych ładunków.

Zalety oraz zastosowanie rolkowych przenośników napędzanych i grawitacyjnych

Przenośniki rolkowe napędzane wykorzystują do swojego napędu motoreduktory lub elektrorolki, zaś grawitacyjne nie mają własnego źródła napędu. Pierwszy rodzaj przenośników rolkowych świetnie sprawdza się do transportu cięższych ładunków oraz artykułów spożywczych idealnie sprawdzają się przy współpracy z systemami automatyzacyjnymi. Napędzane przez elektrorolki przenośniki stosowane są zazwyczaj jako  bufor beznaporowy, a sterowanie ruchem przedmiotów odbywa się w oparcie o czujniki fotooptyczne. Z kolei grawitacyjne przenośniki rolkowe są używane do transportu stosukowo lekkich ładunków. Z powodzeniem mogą być używane do ręcznego przesuwania towarów. Można je łączyć z przenośnikami rolkowymi napędzanymi. Bardzo dobrze sprawdzają się również jako bufory na liniach transportujących, łączniki czy stacje końcowe. Warto również wspomnieć, że transportowany na przenośniku ładunek może być odpowiednio zabezpieczony przez zamocowane burty boczne.

Zarówno w przypadku napędzanych, jak i nienapędzanych przenośników rolkowych oferowanych przez doświadczoną firmę Aimtech Marcin Cerański z miejscowości Kwirynów w województwie mazowieckim są tak zaprojektowane, a wysoka jakość łożysk i wałków o powierzchni dobranej do specyfiki danych towarów pozwala na użycie stosunkowo niskiej siły, aby transport odbywał się w sposób efektywny. Dopasowanie konfiguracji linii transportującej do wymagań produkcyjnych danego zakładu produkcyjnego odbywa się również poprzez dobór odpowiednich wielkości rolek, a także materiału, z jakiego mogą zostać wykonane (np. stal ocynkowana, nierdzewna, tworzywa sztuczne). Ponadto, wałki do rolkowych przenośników mogą być dodatkowo zaopatrzone w specjalistyczne zębatki, w modelach, gdzie napęd jest przekazywany za pomocą łańcuchów. Mnogość i wielotorowość tworzenia linii transportujących sprawia, że firma Aimtech cieszy się dużym zaufaniem klientów i nieustannie może wzbogacać swój asortyment produktów, w tym poszerzać ofertę różnych rodzajów przenośników. 

Opracowanie:
Kwirynów, Sikorskiego 12A
tel. 22 243 58 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz