Artykuł sponsorowany

Czym cechują się projekty budynków pasywnych z Karol Wegner Pracownia Architektoniczna?

Czym cechują się projekty budynków pasywnych z Karol Wegner Pracownia Architektoniczna?

Wydaje się, że budownictwo pasywne jest na ustach wielu Polaków już od dobrych kilku lat. Czym jednak w praktyce cechują się projekty budynków pasywnych wykonywane przez Karol Wegner Pracownia Architektoniczna? W poniższym artykule postaramy odpowiedzieć się na to oraz na inne najczęstsze pytania zadawane w kontekście tego tematu. Zapraszamy serdecznie do czytania!

Projekty pasywne — na czym to polega?

Na czym właściwie polega fenomen i popularność projektów budynków pasywnych? Mówiąc najprościej, jest to budynek, który cechuje się doskonałą izolacyjnością dzięki zastosowaniu takich rozwiązań technologicznych, które pozwalają na minimalizację zapotrzebowania energii potrzebnej do jego ogrzania. W gorące lata cechują się natomiast znakomitą izolacją przed wysokimi temperaturami na zewnątrz, przez co mniej energii musi być przeznaczone na wentylatory, czy też systemy klimatyzacji. Jeśli chodzi natomiast o surowe liczby, to budynek pasywny może być jako taki klasyfikowany, jeśli roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania nie przekracza 15 kWh na metr kwadratowy. Projektant z pracowni Karol Wegner Pracownia Architektoniczna wykonać może zarówno projekt takiego budynku pasywnego całkowicie od zera zgodnie z zaleceniami klienta, jak i wykonać adaptację gotowego projektu.

Czym charakteryzuje się to praktyce? Przede wszystkim zrezygnować musimy z balkonów, wykuszy, czy innych nieregularności w bryle obiektu, które trudne będą do zaizolowania i mogą potencjalnie zmniejszyć szczelność naszej budowli. Warstwa izolacyjna w takich domach czy innych budynkach wynosi często nawet 30 cm, czyli do dwóch razy więcej niż w tradycyjnym budownictwie. Jednym ze słabszych punktów, jeśli chodzi o izolację, są też często okna — musimy więc też wziąć pod uwagę, że potrzebować będziemy najczęściej trzyszybowe okna z podwyższonymi parametrami izolacyjnymi, co także wpłynąć może na cenę.

Budynki pasywne — czy to się opłaca?

Czy wszystko to się jednak opłaca? Pomijając obliczenia i koszty, budynek pasywny po dość wysokim progu wejściowym oferować będzie nam znacząco obniżone koszty bieżące. Projekty budynków pasywnych od Karol Wegner Pracownia Architektoniczna pozwalają zaoszczędzić nawet do 90% na ogrzewaniu w porównaniu do budynków tradycyjnych. Jeśli chcemy więc dokonać inwestycji na wiele lat naprzód, o której utrzymanie nie będziemy musieli się martwić nawet w najmroźniejsze zimy i niezależnie od cen energii — budynek pasywny będzie doskonałym wyborem.

Opracowanie:
Gniezno, Chudoby 16
tel. 604 791 530
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz