Czy znamiona po opalaniu w solarium są niebezpieczne?

Czy znamiona po opalaniu w solarium są niebezpieczne?

Ostatnio po wizycie w solarium na twojej skórze pojawiły się nowe znamiona? Niektóre osoby są szczególnie narażone na różne przebarwienia po opalaniu. Dowiedz się, kogo najczęściej dotyczą przebarwienia i sprawdź, jak je rozpoznać. Przeczytaj, czym charakteryzują się niebezpieczne zmiany skórne, które mogą pojawić się po wizycie w solarium.

Strony www Strony www

Czym są znamiona?

Znamiona są to wszelkie zmiany w strukturze skóry. Mogą pojawić się właściwie na każdym fragmencie ciała. Niektóre znamiona widoczne są już po urodzeniu, niektóre rozwijają się z czasem. Wyróżnia się znamiona barwnikowe i komórkowe. 

Jakie znamiona mogą pojawić się po opalaniu w solarium?

Znamiona po opalaniu dotyczą przede wszystkim osób z jasną karnacją, o rudych i blond włosach oraz osób starszych. Piegi po solarium spędzają niektórym sen z powiek. Są to niewielkie, brunatne, płaskie plamki. Można się ich pozbyć, smarując skórę specjalnymi maściami złuszczającymi. Takie leki dostaniemy po konsultacji z dermatologiem. Jeśli dojdzie do oparzenia, na twarzy, dłoniach i przedramionach mogą wystąpić nieregularne plamy soczewicowe, które są większe od piegów.

Inne znamiona po solarium to ostudy, które dotyczą przede wszystkim osób zmagających się zaburzeniami tarczycy oraz kobiet w ciąży lub okresie menopauzy. Te brązowe przebarwienia mogą być sporych rozmiarów. Zwykle pojawiają się na twarzy, a także przedramionach i dekolcie, jednak najczęściej samoistnie znikają.

Znamiona powstałe po opalaniu na plaży lub w solarium, które nie stanowią zagrożenia, to zmiany symetryczne, których brzegi są regularne i które nie powiększają się zbyt szybko. Skóra wokół zmiany nie jest zaczerwieniona i nie pojawia się żadna wydzielina.

Jakie znamiona po solarium są niebezpieczne?

Należy pamiętać, że znamiona, które już mamy na skórze, mogą ulec zezłośliwieniu, dlatego należy zakryć je przed wizytą w solarium. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju pieprzyki. Znamiona takie jak piegi czy ostudy nie są groźne.

Powodem do niepokoju powinny być wszelkie nowe zmiany, które pojawiły się na skórze, szczególnie po opalaniu. Obserwowane powinny być wszelkie zmiany skórne po solarium, które mają nieregularny kształt, powierzchnię oraz barwę, a także te, które szybko się powiększają, łuszczą się i wywołują świąd i pieczenie.

Należy zwrócić uwagę na skórę, która otacza znamię, szczególnie jeśli jest czerwona lub zbyt jasna (może to świadczyć o stanie zapalnym), oraz upewnić się, czy w okolicy zmiany nie rozwijają się żadne nadżerki. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa, który wykluczy lub potwierdzi czerniaka.

Przeciwnicy zarówno sztucznej, jak i naturalnej opalenizny ostrzegają przed ryzykiem rozwoju raka skóry po solarium. Poznaj za i przeciw dla opalania w solarium.

Jakie badania wykonać?

By ocenić, czy skutki solarium w postaci zmian na skórze nie są dla nas niebezpieczne, nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa. Lekarz wykona badanie dermatoskopowe. Można przeprowadzić je za pomocą ręcznego dermatoskopu lub zrobić badanie komputerowe, które jest bardziej dokładne. Lekarz bierze pod uwagę wszelkie cechy, takie jak średnica zmiany, jej kolor czy asymetria brzegów. Druga metoda pozwala na zachowanie danych i wykonanie kolejnego badania w celu potwierdzenia, czy zmiana nie zmieniła kształtu lub czy się nie powiększa. Następnie wykonuje się histopatologię, czyli badanie pod mikroskopem.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz