Artykuł sponsorowany

Czy znaki drogowe różnią się rozmiarami w zależności od typu drogi, na której występują?

Czy znaki drogowe różnią się rozmiarami w zależności od typu drogi, na której występują?

Na wszystkich drogach – czy to miejskich, krajowych, czy osiedlowych – znajdują się znaki drogowe, które stanowią bardzo ważny element sterowania ruchem pojazdów i pieszych. Bez właściwych oznaczeń na drodze zapanowałby chaos, zwiększyłaby się liczba stłuczek i wypadków, a także korków. Kierowcy mieliby problemy z wdrożeniem się do ruchu. Aby wszystko przebiegało pomyślnie, znaki drogowe muszą być czytelne, jasne i posiadać odpowiednie wymiary. 

Jakie wyróżniamy znaki drogowe?

Znaki drogowe określają pierwszeństwo przejazdu oraz informują o ewentualnych przeszkodach na drodze. Znaki drogowe pionowe dzielimy na: zakazu, ostrzegawcze, nakazu i informacyjne. Wszystkie oznaczenie muszą być doskonale widoczne, dlatego utrzymane są w charakterystycznej, zauważalnej z daleka, kolorystyce (barwy nie mogą być losowe) oraz mają określone wymiary. Każdy producent znaków drogowych musi trzymać się ściśle określonych reguł i zadbać, by oznaczenia były dokładnie dobrane, a także ustawione zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Na drogach możemy odnaleźć również znaki poziome, do których należą pasy drogowe (pomarańczowe do oznakowania robót oraz klasyczne białe).

Wymiary znaków

Znaki drogowe muszą być dostosowane do konkretnej drogi. Szczegółowe warunki techniczne dotyczące umiejscawiania oznaczeń można odnaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Znaki osiągają oznaczenie W (wielkie) na autostradach i przy jezdniach głównych, natomiast na drogach eksperesowych i dwujezdniowych (zarówno na szosach poza obszarem zabudowanym, jak i w terenie zabudowanym, gdzie dopuszczalna prędkość jest większa niż 60 km/h) otrzymują już rozmiary duże (D). Drogi jednojezdniowe, powiatowe oraz łączenia autostrad dróg ekspresowych są pełne znaków wielkości średniej (Ś).

Na szosach gminnych odnajdziemy małe rozmiary (M), a na słupkach przeszkonych, tablicach kierujących, drogach gminnych, wąskich uliczkach miast  - najmniejsze możliwe wymiary mini (MI). Nieduże znaki występują także w obszarach zabudowanych – tam, gdzie warunki nie pozwalają na zastosowanie znaków o większych rozmiarach. Oznakowań mini nie stosuje się na uliczkach zabytkowych miast i przejściach dla pieszych, ponieważ mogłyby zostać niezauważone przez kierowców – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Vera-Via.

Szerokie drogi, gdzie występuje duży ruch, wymagają dużych i dobrze widocznych znaków, natomiast na szosach o wolniejszym i spokojniejszym ruchu spokojnie sprawdzą się mniejsze rozmiary oznakowań. Wymiary znaków są ustalane odgórnie, stosownie do okoliczności. W określonych przypadkach możliwe są odstępstwa.

Według podstawowych zasad znaki wielkie osiągają rozmiary:

  • znaki ostrzegawcze: 1200 mm,
  • nakazu i zakazu: 1000 mm,
  • informacyjne: 1200 mm.

Oznaczenia ostrzegawcze o wartościach dużych, średnich, małych i mini posiadają kolejno: 1500 mm (D), 900 mm (Ś), 750 mm (M), 600mm (MI).

Znaki nakazu i zakazu w podanych stawkach osiągają wymiary: 900 mm (D), 800 mm (Ś), 600mm (M) , 400 mm (MI). Znaki informacyjne cechują się odgórnie ustalonymi długościami podstawy: 900 mm (duże), 600 mm (średnie i małe), 400 mm (mini).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz