Artykuł sponsorowany

Czy wózki widłowe w Polsce wymagają nadzoru? – zapytaliśmy ekspertów z Ośrodka Szkoleniowego AT s. c.

Czy wózki widłowe w Polsce wymagają nadzoru? – zapytaliśmy ekspertów z Ośrodka Szkoleniowego AT s. c.

Wózki widłowe są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu, od logistyki po produkcję i magazynowanie. Dlatego ważne jest, aby operatorzy wózków widłowych byli odpowiednio przeszkoleni, a wózki widłowe były regularnie kontrolowane i sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Eksperci z firmy Ośrodka Szkoleniowego AT s. c. opowiedzieli nam – jak to jest z tymi wózkami „widłowymi” – potrzebny dozór czy nie potrzebny…?

Przeszkolenie i certyfikacja operatorów

Operatorzy powinni być świadomi zagrożeń związanych z użytkowaniem wózków widłowych oraz odpowiednio reagować na sytuacje awaryjne. Przeszkolenie powinno obejmować takie tematy jak bezpieczna jazda, obsługa sprzedawcy i procedury bezpieczeństwa.

Jak tłumaczy ekspert z Ośrodka Szkoleniowego AT s. c.

Jeżeli chodzi o wózki to całe "zamieszanie" spowodowało ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowy, które- zaczęło obowiązywać od 9 sierpnia 2018 r. (po 7 miesiącach od daty ogłoszenia, czyli od 9 stycznia 2018 r.)

Wynika z niego, że z zasady do obsługi wózków podnośnikowych może zostać dopuszczony pracownik, który posiada zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez dozór techniczny (§ 4.1 rozporządzenia). Przepis ten dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych po wejściu w życie przepisów rozporządzenia. Nie ma w tym względzie żadnych odstępstw - każdy przyjmowany pracownik do pracy na wózkach od dnia 09.08.2018 r. musi posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez Dozór Techniczny.

Co z tzw. imiennym zezwoleniem do kierowanie wózkami wydanym przez zakład?

W przypadku pracowników, którzy w momencie wejścia w życie przepisów ww. rozporządzenia już pracowali wózkami w zakładzie na podstawie tzw. imiennego zezwolenia do kierowanie wózkami wydanego przez zakład zastosowany został okres przejściowy - do końca terminów określonych w § 18 rozporządzenia.

Terminy te zostały przedłużone zmianą do ww rozporządzenia (z dnia 8 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym).

Wygląda to następująco - imienne zezwolenia wystawione w zakładzie:

  • do dnia 31.12.2004 są ważne do dnia 31.12.2023 (po zmianie)

  • do dnia 31.12.2014 są ważne do dnia 31.12.2026 (po zmianie)

  • po 01.01.2015 są ważne do dnia 31.12.2027 (po zmianie)

pod warunkiem wykonywania pracy w tym samym zakładzie.

Po tych terminach pracownik musi posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez DT.

Ośrodek Szkoleniowy AT. s.c. w Opocznie oferuje szkolenia dla operatorów wózków widłowych, które pozwalają pozyskanie uprawnień. Szkolenie przeprowadzone jest według programu zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego i kończy się egzaminem kwalifikacyjnym przed UDT oraz uzyskaniem uprawnień.

Opracowanie:
Opoczno, Inowłodzka 11
tel. 44 736 13 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać